avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Activitate RML

Activitate RML

Mai nou și-a instalat cameră de luat vederi ÎN CURTEA BLOCULUI. UNDE să reclamăm ilegalitatea acestui lucru, CUI?!
Mulțumim de răspuns. Aveți dreptate în ce privește ezitarea de a acționa. Nu aveți dreptate în privința pilelor la poliție: chiar le are, așa cum le are la primărie. Locatarii NU-s uniți, el a bătut deja cîțiva, de obicei seara și pe rînd. Am putea cere un ordin de restricție(sau cum se cheamă) cu privire la apropierea de noi, locatarii, numai că pe nimeni de la procuratură nu interesează(am văzut persoanal teancurile de dosare care tot așteaptă să intre pe rol ). CE și UNDE să reclami?!?! Cred/em că un prim pas ar fi să vină cineva să constate: inspectorat construcții, primărie etc. Se apropie alegerile de președinte și NIMENI nu dorește să intre în conflict cu el...
Bună ziua, președintele asociației noastre de bloc din București e un om violent, cu cazier(a făcut pușcărie pentru că a bătut un polițist) - nu știu cum de a fost ales, asta s-a întîmplat pînă să ajung eu acolo.
El a divizat curtea blocului, foarte spațioasă și cu un dud uriaș splendid în mijloc, cu gard viu din tuia în două părți, apoi și-a însușit o parte pe care era o magazie din cărămidă. Din magazie și-a făcut casă cu 2-3 camere plus baie. Știm că NU e legal, dar nu putem reclama pentru că are pile și la poliție, și la primărie și află imediat, după care să-l ferească Dumnezeu pe cel în cauză.
Ce să facem, cum să acționăm?!?!?! Sîntem disperați...
Mulțumim pentru ajutor!!!
Bună ziua, președintele asociației noastre de bloc din București e un om violent, cu cazier(a făcut pușcărie pentru că a bătut un polițist) - nu știu cum de a fost ales, asta s-a întîmplat pînă să ajung eu acolo.
El a divizat curtea blocului, foarte spațioasă și cu un dud uriaș splendid în mijloc, cu gard viu din tuia în două părți, apoi și-a însușit o parte pe care era o magazie din cărămidă. Din magazie și-a făcut casă cu 2-3 camere plus baie. Știm că NU e legal, dar nu putem reclama pentru că are pile și la poliție, și la primărie și află imediat, după care să-l ferească Dumnezeu pe cel în cauză.
Ce să facem, cum să acționăm?!?!?! Sîntem disperați...
Mulțumim pentru ajutor!!!
Îngrijesc pe mama, care are certificat de handicap. În urma unei sesizări primite la direcția de generală de asistență socială, sînt somat să mă prezint acolo cu o întreagă listă de documente(ca și cum ar trebui s-o iau de la început), foarte greu de obținut, mai ales că mama e nedeplasabilă. Modul în care mi-au comunicat asta și faptul în sine mi se par un abuz și aș vrea să aflu cum și ce să fac/solicit în continuare.
Mulțumesc!
Răspuns la discuția Patrimoniu cultural
Așa cum spuneam, eu sînt singurul cu muzeu care are statut juridic. Celelate nu au. Vor să ne asociem, dar eu nu am idee care-i formula legală cea mai bună. Asta vreau să aflu, de-asta vreau să vorbesc cu un avocat. Formula de găsit trebuie să fie pe termen lung, nu mă joc de-a asocierile.
Am înființat un mic muzeu particular cu caracter etnografic, am o ONG și vreau să mă asociez cu alte 2 mici muzee particulare care nu au formă juridică de existență. Am nevoie de un avocat care să mă consilieze asupra acestui proiect, respectiv asupra încadrării de care am nevoie ca să-l inițiez și derulez.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dar dacă-i filmez și arăt dovada? CARE e acel prag prevăzut de lege peste care zgomotul produs devine agresiune?
Răspuns la discuția protectia informatiilor
Am înțeles, mulțumesc! Am să dau un email în privat.
Am o revista culturala online de mai multi ani - nu blog, revista a mea, care-s persoana fizica. Ce trebuie sa fac pentru a ma inscrie in reglementarile legale ce intra in vigoare din 25 mai cu privire la protectia informatiilor? Am autori de articole care au trimis CVuri mari si foarte mari, desi nu le-am cerut asta. Le-am publicat. Cum sa procedez ca sa fie legal? Multumesc!