avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 366 soluții astăzi
Forum Activitate ghizda2006

Activitate ghizda2006

Buna ziua,
Ieri am fost sanctionat de un domn agent pentru lipsa documente..6 puncte..Pe procesul verbal scrie 6 x 145lei total 1060lei .. si ca am dreptul la jumatate din plata adica 435Lei.. Dar din matematica mea 6x145 nu face 1060.. pot sa cer nulitatea procesului verbal? sunt sigur ca nu e declarat nul absolut dar in baza a ce articol sa cer nulitatea?
Voi cum ma sfatuiti sa fac?
Oricum amenda o sa o platesc pentru siguranta mea dar totusi as incerca sa fac plangere.
Buna ziua..
Intre timp mi-am recuperat permisul dar nu vreau sa ramana asa.. Luni am primit raspuns de la IPJ Dolj.Atasez un link cu raspunsul. A fost sec ca nu am depus in termen cererea. Atat. Care termen presupun ca cel de 30 de zile..
[ link extern ]
Azi am fost sunat de IPJ Dolj biroul Control Intern sa ma prezint la sediul lor pentru o declaratie in care sa spun ca nu am fost instiintat ca trebuie sa depun cererea pentru reducerea pedepsei. De ce se leaga de cele 30 de zile si nu de cele 45 de zile?
O sa merg mai departe cu plangere catre parchet pentru abuz in serviciu si plangere la judecatorie pe civil. Vreau ca pe viitor sa nu mai fie si altcineva in situatia mea si ei sa faca ce vor.
Salutare si multumesc pentru raspuns.. Eu am depus cererea pe 21 aprilie si nu am primit raspuns.. Am depus cererea si la Brigada Rutiera Bucuresti si nici de acolo nu am primit raspuns..Azi le-am trimis din nou cererea cu atasul din regulament.. Peste 6 zile o sa imi expire cele 60 de zile si oricum o sa imi iau permisul dar nu e ok ce fac ei. Vreau sa merg mai departe pentru ca cineva trebuie sa raspunda pentru aceasta greseala..
Buna ziua,
Va spun pe scurt intamplarea mea cu IPJ Dolj. Pe data de 16 martie a.c. mi-a fost suspendat permisul pentru o perioada de 60 de zile. In data de 17martie mi-am depus dovada de 15 zile iar pe data de 18martie am sustinut examenul pentru micsorarea pedepsei cu o treime pe care l-am si luat. In data de 21 aprilie m-am prezentat la DRPCIV Craiova sa fiu sigur ca imi recuperez permisul la trecerea celor 40 de zile si am primit raspuns negativ ca nu am depus o cerere in primele 20 de zile.. WTF mi-am zis.. Am facut cererea pe 22 aprilie si am depus-o cu greu prin registratura ca la ghiseu nu au vrut sa mi-o primeasca si dupa ce am fost in audienta.. Am citit oug 195/2002 si nu spune nimic de aceea cerere ca trebuie depusa in primele 20 de zile.. Normal ca acum nu au vrut sa imi semneze cererea si de aici un lung sir de reclamatii si urmeaza si procesul.. Acum va intreb.. Exista o baza legala in care ei imi cer mie dupa ce am luat examenul sa depun o cerere in primele 20 de zile de suspendare? Mi-au refuzat cererea sub motivul ca am depus-o in a 35-a zi de suspendare.
Va multumesc anticipat..
Nimeni??
Buna ziua,
Am un SRL pe care urmeaza sa il autorizez pentru montarea de sisteme de securitate.Aici nu am nici o problema fiind vorba doar de birocratie si multe multe acte pe care le fac incet dar sigur..Acum intrebarea mea este: Pot sa cumpar pe firma camere de pe site-uri si sa le revand? Fara montaj..De montaj se ocupa clientul final.
Va multumesc si o zi placuta!
Multumesc frumos...Raspunsul care vruiam sa il citesc...
Buna ziua...O nelamurire am si eu.Sotia a nascut pe 30 oct anul acesta si nu a lucrat deloc inainte...Am fost la cei unde se depune dosarul pentru stimulent de insertie si alocatie (500ron + 200ron)..adica eu nu vreau sa intru in concediu si sa iau doar stimulentul de insertie..problema intervine aici..Am lucrat din 2011 pana anul acesta mai exact pana pe 07.02.2014 iar pe 11.02.2014 m-am angajat in alta parte..am facut acele 2 cereri la ambele locuri de munca dar credeti ca o sa am probleme ca nu am continuitate si lipsesc acele 3 zile(07.02 a cazut joi iar la noul loc de munca am inceput pe 11.02 de luni)...daca nu imi accepta dosarul ce este de facut??