avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 457 soluții astăzi
Forum Activitate EmiliaIoana

Activitate EmiliaIoana

Buna ziua. Suntem o fabrica de productie mase plastice, parte a unui grup international. Grupul din care facem parte, detine o fabrica si in India. Putem lua personal de acolo sub forma de detasare/delegare? Daca da, care ar fi pasii de urmat pentru aceasta situatie? Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie:
* avem un angajat incadrat pe functia de fochist. Pe aceasta functie lucreaza doar pe perioada iernii. Pentru restul perioadei, am dori sa ii modificam functia si implicit salariul. II putem face un act aditional de modificare a functie si a salariului pe perioada determinata (sa spunem de la 01.04 - 30.10, urmand ca apoi sa ii modificam functia in fochist si salariul aferent)? Acestea modificari trebuie insotite in fiecare an de act aditional sau se poate face un act aditional in care se speficia perioada in care v-a lucra ca manipulant marfuri si salariu si perioada in care v-a lucra ca fochist si salariul aferent?
Va multumesc anticiapt
Va multumesc!
Va multumesc pentru raspuns!
Buna ziua. Va multumesc pentru raspuns!
Daca aveti posibilitatea sa imi comunicati un raspuns pentru urmatoarea situatie:
- decizia de suspendare a CIM trebuie sa cuprinda, printre altele si "termenul in care trebuie sa se prezinte salariatul pentru inceperea lucrului".
Este un termen prevazut de lege? Sau fiecare angajator stabileste un numar de zile in care angajatul trebuie sa revina la serviciu( in cazul reinceperii activitatii mai devreme decat perioada stabilita initial)?

Multumesc anticipat.
Sa inteleg ca desi societatea este in somaj tehnic, sunt acceptate concediile medicale? Daca in Revisal se suspenda activitatea conform articolului 52,1,c, pentru angajatul X, in perioada 06.04-30.04.2020, iar angajatul X iti aduce un CM pt perioada 06.04-15.04, acest medical anuleaza somajul tehnic, fiind introdus la plata? Multumesc
Buna ziua.
Societatea noastra va intra in somaj tehnic pentru o perioada de 30 zile calendaristice (luna aprilie).
1. In aceasta situatie, ce se intampla cu concediile medicale primite pe luna aprilie? Mai beneficiaza angajatii de concedii medicale? Pot aduce concedii medicale la reinceperea activitatii, cu perioada in care au fost in somaj tehnic?
2. Ce se intampla cu persoanale care se afla in concediu de odihna/fara plata? Se anuleaza concediul de odihna/fara plata si angajatul in cauza intra in somaj?
Va multumesc anticipat!
Discuție Ajutor social
Buna ziua. Va rog sa imi comunicati daca ne incadram la ajutorul social avand urmatoarea situatie: mama - in concediu crestere copil- indemnizatie 1570 lei/luna, tatal - salariu 1065 lei + bonuri de masa. Avem 2 copii, unul de 4 ani si 1 luna, respectiv 1 an si 1 luna. Mentionez ca tatal copiilor s-a angajat in data de 13.11.2017 (pana la acea data nu a avut nici un venit). Va multumesc anticipat
Buna seara.
Doresc infiintarea unui coafor in Bucuresti. Avem disponibila suma de aprox 8000 euro. Va rog sa imi spuneti daca putem beneficia de vreun program de finantare cu fonduri neramursabile (ne mai trebuiesc in jur de 8000-9000 euro)? Exista fonduri in momentul de fata?
Multumesc anticipat pentru raspuns
Buna ziua. Sunt in concediu de crestere al copilului pana in octombrie 2015 (am optat pentru 2 ani). Mi-am gasit alt loc de munca si as dori sa imi spuneti pasii pe care trebuie sa ii urmez. Banuiesc, nu stiu daca este corect, ca va trebui sa depun o cerere de demisie la angajatorul actual.
1. Trebuie sa ma intorc sa lucrez cateva zile la fostul angajator pana sa imi dau demisia? (Asa mi-a spus o persoana?!?)
2. Ma pot angaja imediat la alt loc de munca?
3. Mai beneficiez de stimulentul de 500 lei pana implineste copilul 2 ani, daca schimb locul de munca?
Va multumesc anticipat.