avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Activitate germanu

Activitate germanu

Care este termenul de depunere a intampinarii in acest dosar?cel de 25 de zile sau cel de 5 zile inainte de termen?
Nu au aparut elemente noi....lichid a fct raportul final prin care mentioneaza ca nu intelege sa formuleze act de atragere a rasp patrimon, ulterior tot el facand o asemenea cerere.
imi poate raspunde cineva la intrebare?va rog...repet, ma intereseaza daca are sanse sa castige lichidatorul procesul de atragere a rasp patrimoniale, atata timp cat in hot de insolventa se mentioneaza ca nu intelege sa fie atrasa rasp patrim a administrat...
Pe mine ma intereseaza un singur lucru....daca in hotararea de insolventa se precizeaza ca administratorul judiciar nu intelege sa formuleze actiune in baza art 138, si tot el o formuleaza ulterior, are vreo sansa sa i fie admisa?nu este un abuz din partea acestuia?s ar contrazice hotararile, un cazul in care i ar fi admisa cea de a doua....
sa nu se inteleaga gresit..eu vb despre o atragere a raspunderii patrimoniale a fostului administrator, ca persoana fizica...
in hotarare scrie ca este descarcat de orice indatoriri, cu exceptia art. 138 aln 6.....ma gandesc ca pe asta si a intemeiat cererea...dar n ar fi prea corect sa i se permita sa faca o actiune ulterioara, atata timp cat in procesul de insolventa nu a cerut sa fie atrasa rasp patrim a adminsitratorului, din contra a sustinut ca nu sunt indeplinite cond atragerii rasp patrimon....
Pai ori am eu dreptate ori ei? daca lichidatorul a depus cererea de atragere a rasp adimn ulterior pronuntarii hot de insolventa, va mai fi admisa sau se va invoca din oficiu sau chiar la cerere vreo exceptie de tardivitate sau chiar lipsa de capacitate procesula a lichidatorului, care, dupa cum bine a zis cineva mai sus, este descarcat de orice raspundere?puteti fi mai explicita, va rog...
Nu se aplică termenul special de prescripţie extinctivă de 3 ani de la data când a fost cunoscută sau trebuia cunoscută persoana care a cauzat apariţia stării de insolvenţă, dar nu mai devreme de 2 ani de la data hotărârii de deschidere a procedurii.?...dar in orice caz nu dupa ce s a pronuntat o hotarare de insolventa....eu asa interpretez...
Exact....daca vor Finantele n au decat sa si trimita juristii...deci e clar un abuz al lichidatorului...mentionez-pt k vreau sa vada si altii care sunt in situatia mea- ca lichidatorul mi a cerut o suma de bani la inceput sa "rezolve"....concluzia o deduceti si voi....dar "dupa" a insistat cu o noua "cerere"....l am refuzat si drept urmare m am trezit cu actiune de atragere a rasp patrim a adminis....repet, dupa ce s a pronuntat hot de insolventa!!
deci acea hotarare nu are nicio putere?scrie clar ca lichidatorul nu intelege sa faca o cerere de atragere a raspunderii partimon a pf...si dupa ce se pronunta hot face o asemenea cerere...si despre faptul ca a depus cererea la o zi dupa pronuntarea hot deinsolventa nu intereseaza?am gasit ceva despre faptul ca aceasta raspundere intemeiata pe art 138 trb ceruta in cadrul proced insolventei, nu dupa...