avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Activitate ValeMaria

Activitate ValeMaria

Mulțumesc frumos pentru răspunsuri.
O seară plăcută!
În regulă, am înțeles că situația în care ne aflăm nu e deloc una fericită.
Vă rog să mă ajutați cu un sfat: ce putem face acum pentru a rezolva problema astfel încât să obținem cât mai mult.
Țin să menționez că o înțelegere pe cale amiabilă este imposibilă.
Mulțumesc.
Ba da, mama a fost alungată din casă fără absolut niciun lucru personal.
Să înțeleg că mama nu poate solicita niciun fel de despăgubire pentru toți acești ani în care a fost privată de munca ei de 36 de ani?
Mulțumesc frumos pentru răspunsuri.
A stat în pasivitate mai bine de 10 ani, timp în care am dormit trei ierni într-o casă fără nicio sursă de căldură, ne-am spălat cu apă încălzită pe aragaz. Am preferat să ne terminăm școlile în liniște, ca apoi să vedem ce putem face pentru ca mama să reintre în posesia a ce i se cuvine.
Era mai bine să facem scandal, cu poliție și tribunale, când noi eram terminați psihic?
Nu pot să cred că acesta este un argument.
Acum, după atâția ani ne simțim în stare să luăm taurul de coarne.
Vi se pare normal ca unul dintr-o familie de 4 să trăiască fără nicio grijă, pe când ceilalți 3 să o ia de la 0?
Au fost luni de zile în care nu reușeam să ne astâmpărăm foamea înainte sa punem capul pe pernă.
Așa s-a și întâmplat.
După ce a dat-o afară, a înlocuit yalele de la întrări și nu am mai avut acces în casă.
Vă mulțumesc frumos pentru răspunsuri.
Ne gândim să facem partajul, însă mama ar vrea să-i intenteze proces și să-i ceară chirie pe timpul cât a locuit în casă fără ca noi să avem acces la ea.
Credeți că este o solicitare întemeiată?
Ar avea câștig de cauză într-o asemenea situație?
Mulțumesc mult încă o dată.
Bună seara.
Părinții mei au divorțat de peste 10 ani.
Tatăl meu a rămas în casa construită de ambii părinți, pe când noi, doi frați, am plecat împreună cu mama ca să ne refacem viața.
Din cauza costurilor ridicate și a lipsei banilor, am sfătuit-o pe mama la acel moment să nu facă partaj, deoarece atâta timp cât tatăl nostru este în viață, niciunul din noi nu se va întoarce să locuiască în casă.
În extrasul CF casa apare pe numele amândurora.
Se poate ca mama să rămână fără partea ei de casă?
Se poate ca tata să facă ceva cu casa fără știrea/semnătura mamei?
Am auzit ieri de termenul de uzucapiune și m-a pus pe gânduri.
Mulțumesc frumos pentru răspuns.
Am primit o amendă în Ungaria. Un mandat poștal și o dovadă pe baza căreia a intrat mașina în reparație.
Cum pot plăti amenda? În Ungaria nu mai ajung.
Pe mandatul poștal există doar un cont IBAN și un cod SWIFT, nimic altceva (numele beneficiarului sau adresa nu există).
Am fost la poștă și se pare că de câteva luni nu se mai poate plăti prin ei.
La bancă mă costă mai mult decât e amenda și nici nu am toate datele necesare.
Cum să procedez ca să achit amenda?