avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 559 soluții astăzi
Forum Activitate ainamoR

Activitate ainamoR

Buna ziua,
Mama mea are 65 de ani neimpliniti si este persoana cu handicap gradul 1 grav permanent din 1998,ea a beneficiat de urmatoarele drepturi banesti :
-buget complementar gradul 1= 106 lei
-indemnizatie gradul 1 = 234 lei
-indemnizație lunară = 1055 lei

Luna asta am vrut sa angajez un asistent personal de la primarie si sa renunte la indemnizatia de 1055 lei si sa-i fac pensie de invaliditate iar de la CNPP am primit raspuns ca nu mai pot solicita pensie de invaliditate deoarece are 65 de ani iar limita de pensionare la femei este de 60 de ani.
Mentionez ca nu a lucrat niciodata,deci nu are nici un stagiu de cotizare.
Exista o cale de a primi pensie de invaliditate in accest caz ?
Buna ziua,

Conform noului cod fiscal 2016 art 26 L nr 448/22016 sa abrogat,deci ANAF calculeaza/incaseaza taxa de mediu dupa OUG 9/2013 .

OUG 9/2013 la art 3 lit b are urmatorul context 'b) autovehiculelor special modificate in scopul conducerii de catre persoanele cu handicap, precum si in scopul preluarii si transportarii persoanelor cu handicap grav sau accentuat, astfel cum aceste persoane sunt definite in Legea nr. 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, repbulicata, cu modificarile si completarile ulterioare'

L 193/2015 modifica articolul 26, litera c) din L nr 448/2016 si are următorul cuprins:
'c) scutire de la plata taxei asupra autoturismelor, motocicletelor cu atas si mototriciclurilor;'. care a eliminat obligativitatea si sintagma "adaptare tehnica"

In aceasta situatie se aplica modificarile L 193/2015 asupra OUG 9/2013 pentru a fi scutit de plata taxei de mediu ?