avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 561 soluții astăzi
Forum Activitate paquly

Activitate paquly

Am apelat la un executor judecatoresc in vederea solutionarii unei decizii a instantei pentru pensia alimentara care nu a fost platita de ani de zile. De atunci a trecut aproximativ jumatate de an, iar executorul inca nu a rezolvat nimic si nici nu imi mai raspunde la mesaje. De fiecare data cand il contactam sa-l intreb despre caz imi spunea ca inca nu l-a putut identifica pe tatal meu( pe decizia instantei nu aparea CNP-ul sau, este o decizie din 2005) . Am reusit sa aflu data tatalui meu de nastere pentru a-l ajuta pe executor sa-l identifice, insa acesta pare sa nu mai vrea sa rezolve aceast caz. Ce pot face in cazul acesta? Multumesc!
El ar trebui sa plateasca si cheltuielile de judecata,nu?(avocat si altele)
Buna ziua!

Tatal meu s-a despartit de mama de cand eu eram mic(3-4 ani cred). De atunci,eu locuiesc doar cu mama, iar acesta nu mi-a mai platit pensia alimentara pe care statul l-a obligat sa o plateasca, invocand ca "nu are bani". Mama i-a facut plangere, insa politia nu a putut rezolva nimic. Eu acum am 18 ani, ma gandesc sa vorbesc cu un avocat si sa il actionez in instanta pt. neplata pensiei pt. ani de zile.
Ce parere aveti si care credeti ca sunt sansele sa castig, si mai ales, instanta il va obliga sa plateasca tot ce nu a platit sau nu?
Multumesc!
Răspuns la discuția Taxa pe bacșiș
Daca nu este legala, unde pot depune o plangere impotriva acesteia? Multumesc!
Buna ziua! Recent am fost angajat pt. perioada verii pe postul de ajutor de ospatar in cadrul unui hotel. Imediat dupa angajare, am fost instiintat ca mi se va aplica o 'taxa' de 3% pe suma vanduta intr-o zi de munca, o asa zisa 'taxa pe bacșiș' . Concret, pt. 1000ron incasati trebuie sa predau 30lei. Este legala aceasta masura? Banii stransi de la toti ospatarii ar urma sa ajunga la personalul auxiliar al hotelului.
Discuție Vanzare OLX
Salutare!
M-am decis sa imi vand o piesa de la calculator dupa ce am inlocuit-o cu una mai performanta ('piesa' era un procesor Intel i3 de generatia a3a pentru cunoscatori). Eu l-am scos direct din calculator si l-am pus in cutia originala. Am pus anunt pe olx, m-am inteles cu un om si am reusit sa-l vand. Toate bune pana cand tipul mi-a zis ca procesorul nu functioneaza si ca mi-a facut plangere la politie pentru inselaciune (are adresa mea etc.), iar daca eu ii inapoiez banii isi retrage plangerea. Acum sa se inteleaga, eu cand am trimis coletul procesorul era in stare perfecta de functionare. Intrebarea mea esta clara : pot avea probleme in urma plangerii sale avand in vedere ca el nu are dovezi care sa ateste ca eu i-am trimis procesorul nefunctional? (chiar daca, cum am spus, el era functiona l).
Scuzati categoria ! O seara frumoasa !