avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 798 soluții astăzi
Forum Activitate ionut95z

Activitate ionut95z

Discuție Retur refuzat
Buna ziua.
Am achizitionat un aspirator de pe un magazin online. L-am testat si am ajuns la concluzia ca vreau sa il returnez. Avand multe accesorii nu mai stiam cum sa il ambalez sa incapa perfect, asa ca m-am uitat la un video cu o persoana care facea un unboxing la acel aspirator, ca sa imi dau seama cum erau asezate accesoriile. Persoana din video avea un accesoriu in plus, am verificat cartea aspiratorului si trebuia sa il am si eu.
Am notidicat vanzatorul (la 9 zile de la primirea coletului) ca vreau sa fac retur si ca am un accesoriu lipsa, ca sa nu ma trezesc cu surprize cand le ajunge aspiratorul la verificare.
De atunci vorbim prim email si ei spun ca nu imi pot primi returul deoarece nu e complet produsul, chiar daca eu l-am primit asa.
Mi-au oferit un voucher de 100 de lei pt accesoriul lipsa (aspiratorul costa 2100 lei) si refuza sa imi accepte returul.
Ce as putea sa fac?
Astazi, 1 martie, este a 15-a zi de cand am primit produsul, deci au expirat cele 14 zile de retur. Eu i-am norificat in ziua 9 ca vreau sa returnez.
Buna ziua.
Am 4 contracte individuale de munca:
- 1 pe 4 ore
- 1 pe 2 ore
- 2 pe 1 ora fiecare
Cel pe 4 ore va fi suspendat, angajatorul mi-a trimis decizia sa o semnez. Din ce am citit nu voi primi somaj tehnic daca am 1 contract activ.
In acest caz, ce se intampla cu acel contract de 4 ore? Sau ce se intampla daca nu semnez decizia de suspendare?
Multumesc!
Răspuns la discuția PFA persoana cu handicap
Va multumesc pt raspuns.
Si ca sa beneficiez de aceasta scutire aveti idee unde ar trebui sa depun gradul de handicap? (Sa fac dovada ca sunt pers cu handicap) sau care ar fi procedura? In momentul in care deschid PFA-ul trebuie sa specific ca sunt scutit?
Buna ziua.
Sunt o persoana cu handicap grav (vizual) si as dori sa deschid un PFA in scopul prestarii serviciilor de masaj.
As dori sa stiu daca eu, ca persoana cu handicap, am vreun beneficiu sau vreo scutire de la plata impozitului sau alte taxe.
Va multumesc!
Buna ziua.
Mama mea a incercat sa obtina un credit ipotecar, ea avand certificat de grad de handicap grav (probleme de vedere) so este pensionata pe caz de boala. ea are un rest de vedere si cu ajutorul unei lupe a reusit sa citeasca si sa semneze actele necesare dosarului de credit. am primit raspuns de la Juridic ca este nevoie de un curator. din ce am citit pe internet am gasit doar cazuri referitoare la instanta. aici e vorba de obtinerea unui credit. intrebarea mea este: cum se obtine acest curator? sau daca ea da dreptul de semnatura la notar altei persoane, mai este nevoie de curator? ea are domiciliul in suceava, dar doreste sa cumpere in bucuresti un imobil.