Intră în comunitate
avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 552 soluții astăzi
Acest site folosește cookies. Informații aici
Forum Activitate CLAUDIU LASCOSCHI

Activitate CLAUDIU LASCOSCHI

Pagina 2 din 4489
In cazul meu s-a respectat dreptul la aparare in fata primei instante si am mai găsit și o.decizie a CCR care respinge o excepție de neconstituționalitate invocata de mai mulți judecători.Aceasta decizie CCR, in mod normal ar trebui sa imi acorde in mod clar un rezultat de 2-1, daca nu cumva de 3-0 după ce se lămurește si judecătoarea care a cauzat divergenta.
Ma gândeam sa fac aparari cu mult mai sofisticate dar nu vrea clientul sa blochez procesul si sa încerc o suspendare a cauzei.
Nici nu as face gratis asa ceva.
Daca nu au voie sa cumpere cum sa transporte?
Eu am mai citit ceva asemanator in urma cu cateva luni pe acelasi subiect.
Este insa foarte interesant articolul din link.

Revenind la discutia noastra va pot spune urmatoarele:

1. Numarul de infectari nu trebuie sa se vada in judetul Constanta sau in orasul Constanta.
Virusul se transmite catre cei din alte judete.
De pilda, daca vin 300 de infectati din Bucuresti care au contact cu inca 300 de persoane din alte orase ale tarii ce se va intampla?
In fiecare oras al tarii vor merge noi infectati de pe litoral care vor transmite virusul la randul lor celor din orasele lor.
Despre asta este vorba.

2. Nu am facut test PCR dar as fi de acord sa fac daca as merge pe litoral din respect fata de ceilalti care merg acolo.
Acelasi respect ar trebui sa existe si din partea celorlati...

Si testele rapide ar putea fi utile.
Macar s-ar mai diminua rata de transmisie a virusului chiar daca ar fi si erori.
La testele rapide am impresia ca se dau erori ca un pozitiv este negativ si nu ca in cazul testului PCR unde rezultatul este in sensul ca un confirmat pozitiv este de fapt negativ.
Eu am informatii ca si in clinicile de stat se intampla asa ceva.
Sunt informatii nepublice unele dintre ele.

3. Nu am zis ca medicii se fac in cateva zile.Viitori medicii care au talent catre ATI se pot descurca.Ma refeream la cei din anul terminal de la medicina.Acestia se pot descurca si eu as paria pe ei daca ei ar fi de acord sa intre in paine.
Viitori medicii care au studiat cu atentie medicina se pot descurca practic.Teoria este teorie dar acestia se pot descurca si practic.
Nu este foarte mare diferenta dintre un medic rezident si un student in an terminal.
Ar trebui analizat cu mare atentie acest aspect pentru ca este vorba de o sursa de mare valoare.

4. Eu in 2 zile am devenit avocat pledant pentru ca am studiat asiduu pentru asa ceva ani de zile.Stapaneam toate tehnicile de manipulare si toate artificiile juridice in asa fel incat judecatorii de la judecatorii erau pur si simplu depasiti de ceea ce faceam.
Am pregatit si clienti care in 3 luni au ajuns sa se descurce mai bine decat unii avocati cu experienta.
Ma cheamau pe mine doar atunci cand situatia este aproape fara iesire si efectiv nu fac fata dar acolo unde nu fac ei fata deja este ceva extrem de complicat si este vorba de tehnici superioare de natura juridica pe care nu le stapanesc, pentru ca, nu au talentul necesar.Mai conteaza si talentul, nu numai munca...
Tot la fel si la studentii din anul terminal.
Daca au talent se pot descurca.

4. Problema licitatiilor este ucigatoare.
Aici ar trebui sa vorbim despre urgenta pe care ar trebui sa o aiba un proces in caz contestatie a unei licitatii.
Daca un proces ar avea in fiecare zi cate un termen de judecata ar fi posibil ca in 6 zile sa se finalizeze.
Insa, daca se dau termene la o luna sau doua luni, aceasta fiind ceva in sens de urgentare in acceptiunea legiuitorului roman, atunci deja ne vom impotmoli...
De la 14 zile la 1 an sau 2 ani avem o diferenta extrema.
Am zis 14 zile pentru ca este necesar un ragaz pana la primul termen de judecata.

Pentru rezolvarea acestei probleme ar insemna ca un proces care sa aiba termen in fiecare zi si sa nu mai fie atat de birocratica intreaga procedura de licitatie.
Exista si o mare problema cu licitatiile in Romania...si nu de acum...
Este ceva stiut ca exista multa coruptie in aceasta materie.

Daca ar fi fost vorba de abordarea cum am gandit eu de la inceputul anului 2020 transformarea intr-o dictatura de cateva luni ar fi fost utila si eficace.
Si guvernul a incercat o restrangere a drepturilor fundamentale prin luna martie dar nu s-a fost de acord la nivelul UE.Romania era singurul stat care a solicitat asa ceva.
Eu consider ca s-a apreciat corect de guvern a se proceda asa in luna martie desi nu s-a acceptat la nivel superior.
Era vorba de o perioada limitata dar necesara.
Nu stiu exact ce au vrut sa faca dar dupa logica mea erau pe undeva pe aproape de cum gandeam eu.
M-am si mirat ca nu s-a acceptat deoarece cam trebuia sa se accepte...in mod normal...
Insa, nu am informatii detaliate ca sa stiu cum s-a pus problema de s-a respins asa ceva.

Răspuns la discuția Martor in dosar trafic de droguri
Ar fi bine sa consultati confidential un avocat mai inainte de a discuta cu politistul.
Aveti si acest drept si nu doar dreptul de a merge insotit de avocat.
De abia dupa aceea va poate spune avocatul ce ar fi bine sa faceti.
1 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va inteleg cumva pentru ca si eu eram deranjat pe la 4-5 dimineata de slujba de la moschee cand stateam pe plaja in tarile islamice.
Suna insa cam urat slujba lor dupa aprecierea mea.

Nu m-am gandit insa ca ar fi in regula sa fac ceva ca sa le inchid moscheea pentru ca nu ar fi fost deloc in regula...

2 din 6 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ar trebui sa propuneți de lege ferenda ca cei care merg la biserica sa asculte slujba in casti.

Este normal sa se audă și afara.
Depinde cat de tare se aude si de normele aplicabile.

Ma intreb daca nu cumva ii deranjeaza si mirosul de tămâie...
Da, ca simplu cetățean nu se poate deoarece se considera ca aveti aleși în parlament care va reprezinta drepturile.

Puteti incerca o sesizare la avocatul poporului daca considerați ca va sunt incalcate drepturile si libertatile fundamentale.
Daca il bateți depășiți legitima aparare.
Trebuie sa va aparati si nu sa îl bateți ca sa fie legiima aparare.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca veti avea avocat va explica acesta situatia si va dovedi de ce nu v-ati prezentat la judecata.
Lipsa.la.judecata fara motiv nu este chiar indicata...
Când primiti actiunea mergeti cu ea la avocat ca sa nu va treziți ca va înlătură de la mostenire.