avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 553 soluții astăzi
Forum Activitate cocoxxl

Activitate cocoxxl

Răspuns la discuția Incadrare fapta
Tin sa va multumesc pentru interesul manifestat fata de subiect fiindca orice punct de vedere sau ideie conteaza .Referitor la speta am sa mai dau cateva detalii(chiar daca pot fi considerate subiective):ambele persoane erau adulte in jur de 30 de ani,inculpatul avea un fizic de sportiv victima era mai fragila(diferenta de vreo 15 kg intre ei),victima purta cutit si a adresat amenintari inculpatului (in mediul virtual),intensitatea loviturilor logic ca a fost mare tinind cont de efectul produs asupra victimei(fractura costala cu hemopneumotorax) cat si factorul surpriza / teama(intalnirea intamplatoare cu o persoana care te-a amenintat si care purta cutit).Dupa incheierea conflictului victima a plecat pe picioarele ei acasa(deci nu exista intentie de a ucide cat priveste culpa ramane de discutat tinand cont de durata scurta a conflictului si posibila stare de teama a inculpatului),a consumat alcool si s-a internat in spital abia dupa 10 zile cand starea lui de sanatate se agravasera...
Discuție Incadrare fapta
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu incadrarea unei fapte
Speta pe scurt:conflict spontan ,inculpatul aplica victimei intr-o perioada foarte scurta de timp 10-15 sec 2 lovituri la cap,2 la torace si un picior in spate cu intensitate mare(rezultand fracturarea unei coaste care a perforat plamanul-hemopneumotorax) .Victima pleca pe picioarele sale acasa nu depune plangere iar dupa 10 zile se interneaza in spital si dupa alte 3 zile de la internare moare.
Referitor la speta mai sus mentionata care credeti ca este incadrarea faptei:lovituri cauzatoare de moate sau omor,si daca aveti cunostinta despre o speta asemanatoare in care victima pleca pe picioarele sale ,nu se interneaza si decedeaza...va multumesc si astept parerile dumneavoastra .


Am un caz cu un prieten care a fost acuzat de viol.Persoana vatamata i-a cerut o suma de bani pentru a renunta la plangere,bani pe care acesta nu a fost deacord sa ii plateasca.Cazul s-a judecat iar prietenul a fost condamnat la inchisoare.A deschis recurs la decizie si este hotarat sa-i achite persoanei respective banii pentru a se impaca.
Intrebarea mea este :se mai poate tinand cont de stadiul actual al procesului(fiind in recurs),in conditiile in care persoana vatamata renunta la plangere procesul sa se incheie ...
Am un caz cu un prieten care a fost acuzat de viol.Persoana vatamata i-a cerut o suma de bani pentru a renunta la plangere,bani pe care acesta nu a fost deacord sa ii plateasca.Cazul s-a judecat iar prienul a fost condamnat la inchisoare.A deschis recurs la decizie si este hotarat sa-i achite persoanei respective banii pentru a se impaca.
Intrebarea mea este :se mai poate tinand cont de stadiul actual al procesului(fiind in recurs),in conditiile in care persoana vatamata renunta la plangere procesul sa se incheie...?
PROBLEMA MEA ESTE IN FELUL URMATOR:PARINTII MEI AU IN PROPRIETATE 2000 DE M2 IN VOLUNTARI,IAR DE CURAND AU VENIT LA USA CASEI 2 ROMI CARE MI-AU PRETINS SUMA DE 200.000 EURO DACA MAI VREAU TERENUL INAPOI FINDCA ACESTIA DETIN UN ACT CUM CA PARINTII MEI L-AR FI VANDUT CONTRA SUMEI DE 60.000 DE EURO TERENUL(EL VALORAND CAM 800.000)SI MI-AU ARATA SI UN ACT IN ACEST SENS O FOAIE FORMAT A4 SCRISA LA CALCULATOR IN CARE PARINTII MEI ERAU DE ACORD SA VANDA TEREN CONTRA SUMEI MAI SUS MENTIONATAE SI CA ACESTIA AU INCASAT BANII IAR LA SUBSOLUL PAGINII ERAU SEMNATURILE LOR(INTRADEVAR REALE FINDCA LE CUNOSC SI SUNT FOARTE GREU DE FALSIFICAT).MENTIONEZ FAPTUL CA PARINTII MI-SU SPUS CA CU VREO 3 LUNI IN URMA A VENIT CINEVA LA EI SPUNAND CA SUNT DE LA RENEL SI CA AU FOST NISTE GRESELI DE CALCUL AL FACTURII SI L-EU DAT SUMA DE 200 RON SI ACESTIA AU SEMNAT O HARTIE CARE ERA GOALA.....VA INTREB ACESTA HARTIE ARE VREO VALOARE DACA NU A FOST SEMNATA IN FATA UNUI NOTAR?????
Am semnat un contract cu o firma pentru a construi o casa.I-am dat un avans de 25%din lucrare iar proprietarul a intinso imediat ce a luat banii fara sa execute absolut nimic din lucrare.Va cer parerea unde se incadreaza fapta inselaciune sau abuz de incredere...Mi-a recomandat cineva sa-l actionez in instanta pe civil ,insa persoana care detine firma respectiva nu are nici un bun pe numele sau pt a fi confiscat....
Am semnat un contract cu o firma pentru a construi o casa.I-am dat un avans de 25%din lucrare iar proprietarul a intinso imediat ce a luat banii fara sa execute absolut nimic din lucrare.Va cer parerea unde se incadreaza fapta inselaciune sau abuz de incredere...Mi-a recomandat cineva sa-l actionez in instanta pe civil ,insa persoana care detine firma respectiva nu are nici un bun pe numele sau pt a fi confiscat....
Problema mea este in felul urmator:am solicitat la vecinii din blocul in care locuesc semnaturi findca as dori sa-mi fac mansarda pe bloc.Am strans semnaturile cu exceptia unui proprietar care locueste de vreo 2 ani in germania si care are apartamentul inchiriat unor rude.Se poate sa incep procedurile de construire(evident dupa primirea si a celorlalte avize) a mansardei fara semnatura respectivului insa cu semnatura actualului chirias...
Răspuns la discuția incadrarea fapta
acuma practic sunt constient ca nu am sa-mi mai recuperez banii niciodata(oricum i-am trecut de mult la pierderi) insa vreau ca respectivul sa fie pedepsit
Răspuns la discuția incadrarea fapta
problema este urmatoare ,respectivul a mai inselat in modul asta si alte persoane,iar pe numele lui nu detine nici un bun(locuieste cu chirie) sau vre'un cont bancar,practic el a incasat banii cash.Cand i-am spus ca am sa-l dau in judecata pt a-mi recupera banii acesta mi-a raspuns ca nu am sa-mi recuperez banii niciodata deoarece chiar daca castig procesul nu exista nici un bun pe care sa se puna sechestru si pt suma datorata(care se ridica din cate stiu eu la vre 300.000 de euro intrucat a mai inselat si alte persoane in acest mod) poate sa primeasca 6 luni de puscarie...