avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 454 soluții astăzi
Forum Activitate roxanas21

Activitate roxanas21

Buna ziua! Am o intrebare referitoare la Concediul pentru cresterea copilului. Care sunt conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca parintele care urmeaza sa intre in concediu timp de 2 ani? Trebuie sa fi lucrat 12 luni legate inainte de nasterea copilului? Daca nu se indeplineste aceasta conditie, se mai primeste acea indemnizatie? Sau macar o suma minima lunara? Am primit mai multe raspunsuri in acest sens, din surse diferite, iar informatiile erau total diferite unele de altele.
Buna ziua! Am cateva nelamuriri legate de acordarea concediului de casatorie. Este oligatoriu sa se ia imediat dupa casatorie? Am intrebat la serviciu si au tot amanat raspunsul. Nestiind care este regula si pentru ca au tot amanat acele rapsunsuri, nu mi-am luat concediul imediat dupa evenimet. Am completat o cerere pentru acordarea acelui concediu la o luna de la cununie. In prima zi a concediului, nu atunci cand am depus cererea, mi s-a spus ca acel concediu pentru casatorie nu mai este valabiul. Au decis sa mi-l anuleze deoarece trebuia impartit astfel: 2 zile inainte de casatrie si 3 dupa. Desigur, regula aceasta nu mi-a fost comunicata atunci cand am intrebat cum se procedeaza. Angajatorul decide cand trebuie sa beneficieze angajatul de acel concediu pentru casatorie?