avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 374 soluții astăzi
Forum Activitate sandam

Activitate sandam

Răspuns la discuția Impozitul 3% pt IMM in 2010?
Impozitul pe venit micro pt 2009 se plateste pana pe 25.01.2010, termen la care se depune si D100+D102+D300+D394+...+Dn.
Micro nu depun D101 cu termen 25.04.2010.
Citind ultimele stiri, constat ca lucrurile s-au limpezit. Astazi s-a hotarat ca in 2010 sa nu mai existe micro, ci doar platitori de impozit pe profit.
Intrebare: Trebuie sa depunem D010 pentru schimbarea vectorului fiscal de la trimestru la luna(pt. D100+D102 - obligatii legate de salarii)? In ce termen?
Răspuns la discuția Concediu postnatal
Cu o singura observatie. La calculul indemnizatiei pentru concediu de lauzie, 9.5% se aplica la salariul minim brut pe tara, respectiv 500lei pana la 01.10.2008 si 600 lei dupa 01.10.2008.
Adica,
500 lei*9.5%=47.5 lei
1420.35 -47.5=1372.85

Calculul indemnizatiei se face pe baza nr. zile lucratoare din cele 6 luni anterioare intrarii in concediu. Iar indemnizatia variaza de la o luna la alta in functie de nr. zile lucrat din luna respectiva.
Vezi si proaspatul Ordin 3512/2008 privind documentele financiar-contabile, pct.50 privind arhivarea documentelor si urmatoarele. Din pacate, in majoritatea cazurilor sarcina aceasta va cadea pe capul contabilului, desi nu intra in atributiile noastre.
Oricum eu as incepe cu anii anteriori lui 2008, eventual pt. 2008 doar as numerota deocamdata documentele(pana depun bilantul si inchid definitiv anul).
Buna ziua tuturor!

Am nevoie de o mana de ajutor.
Sunt microintreprindere si am platit in decembrie 2008 impozit pe dividendele 2007 neridicate, convinsa fiind ca declararea sa (D100) trebuie facuta pana pe 25.01.2009. (declar trimestrial 100,102)
Descarc ultima versiune a programului ANAF ptr. decl. fiscale si descopar ca trebuia sa fac acest lucru in decembrie, depunand o declaratie separata aferenta lunii noiembrie, pana pe 25.12.2008.
Cum am "comis-o" pentru prima oara, va intreb, cu inima cat un purice, exista vreo cale de a indrepta acest lucru:((?
Daca nu, cat este amenda?#-o( va dati seama ca o platesc din buzunar).
Cu multumiri si un nod in gat, astept raspuns.
Pentru Ghola:
De asta imi era si mie frica. Cum faptul nu s-a intamplat inca, as avea nevoie de baza legala pentru a putea opri lucrurile la timp.
Prevederile Legii 26/1990 sunt parfum pe langa confiscarea veniturilor.
Multumesc pentru ambele raspunsuri si raman pe stand-by pentru baza legala.

Buna dimineata.
O intrebare scurta cu multumiri anticipate!
Care sunt riscurile la care se expune o firma la incheierea unei tranzactii care nu se incadreaza in activitatile declarate la reg. comertului in momentul infiintarii? Stiu ca exista o prevedere in acest sens, dar nu reusesc sa gasesc legea respectiva.
Apelez la amabilitatea si promptitudinea dvs., nedezmintite pana acum, pentru un raspuns la urmatoarea problema:
Se poate face executarea silita , respectiv evacuarea unei locuinte cumparate in baza Legii 112 pe baza unei hotarari judecatoresti definitive si irevocabile prin care cei care au cumparat pe baza L112 "sunt obligati sa lase reclamantului in deplina proprietate si linistita posesie imobilul" si, in acelati timp, "respinge cererea de constatare a nulitatii contractelor de vz-cump (in baza legii 112 - n.a.) ca neintemeiata." ?
Aceasta formulare echivaleaza cu o hotarare de evacuare?
Mentiuni:
- locuinta a fost inscrisa in Cartea Funciara pe numele cumparatorilor in baza L112.
Se poate vorbi de un abuz al executorului judecatoresc?

Va multumesc si va raman indatorata pentru un raspuns cat mai grabnic

Astazi s-a judecat din nou recursul in interesul legii promovat de Procurorul General pe subiectul de mai sus. Aveti idee cum s-a finalizat?
Am citit cu atentie Legea nr. 246/18.07.2005, care modifica OG 26/2000 cu privire la asociatii si fundatii, art. 41 lit. f) in care se specifica cele aratate de dumneavoastra, cu mentiunea ca se refera la ONGurile recunoscute ca fiind de utilitate publica.
Ceilalti, se pare, ne limitam la depunerea sit financiare anuale la administratiile financiare.
Pentru cei interesati sa depuna la Monitorul Oficial extrasul dupa sit. financiare, modelul acestuia se gaseste in Ordinul 185/2005 din M.O. nr. 189/07.03.2005. Tariful? 100 lei/pagina. (tocmai m-am intors de la M.O.)
Oricum, multumesc pentru raspuns.
Buna ziua!
Stiti cumva unde se depun spre publicare situatiile financiare anuale ale unei fundatii?
La ONRC mi s-a spus ca ei nu se ocupa de ONG-uri, acestea nefiind inregistrate la Registrul Comertului.
Din Ordinul 1969/2007, privind Reglementarile contabile pt ONGuri, rezulta ca acestea se publica "conform legislatiei in vigoare". OK, dar unde?