avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Activitate marinescuraluca

Activitate marinescuraluca

Buna seara,

as dori sa stiu daca este corecta decizia contabilei din scara blocului de unde locuieste mama.Situatia este urmatoarea:in urma citirii contoarelor individuale de apa rece si cel din scara blocului (din subsol) s-a constatat o diferenta de 105 metri cubi in plus.Doamna contabila a decis sa imparta pierderea astfel:cine are 7-8-9 metri cubi 0 lei....cine are 6 metri cubi 8-9 lei...cine are 5 metri cubi 11 lei...si tot asa pana la cine are 2 metri cubi-27 lei.Mama sta singura in apartament...si credetima ca face economie la apa dintotdeauna...asa este ea, nu are masina de spalat, si spala rufele cred ca odata la 2 saptamani.Oricum a fost sezonul rece si apa rece nu a folosit-o asa mult.A fost foarte suparata pe Doamna contabila care a gandit aceasta impartire..iar mie sincer mi se pare discriminatorie.As dori sa stiu daca este corect si normal sa faca asa ceva.Si daca este corect si legal ca aceeasi persoana sa fie si contabila si administrator si presedinte.Va multumesc din suflet!
Buna ziua,
Ma numesc Marinescu Elena, am facut un imprumut BCR pentru nevoi personale.Conform grile de rambursare am depus toti banii pentru credit.Nu mai am nevoie de alt credit.Tot primesc de la o anumita firma care colaboreaza cu BCR precum sunt datornica sub 1 ron(primesc sms-uri pe telfon de luni de zile).Am tot depus la filiala BCR diverse sume.Ulterior doresc inchiderea contului si un document justificativ.Verbal contul este inchis iar documentul este:


''Stare financiara persoana autorizata
Cic:120138 Denumire:Marinescu Elena
Act identitate: Carte de identitate nr.........

In conformitate cu regulamentul BNR 9/2008 va asteptam la oricare din unitatile BCR cu actul de identitate sa va actualizati datele de identificare personale.In cazul in care deja v-ati actualizat aceste date, va multumim.''

Este corect acest document?contul este inchis sau voi primi in continuare mesaje de la acea firma?Va multumesc pentru timpul acordat.
Răspuns la discuția Pensie de urmas
Buna seara, as dori sa stiu care este salariul mediu brut pe economie pe luna noiembrie sau decembrie...sau de unde pot afla acest lucru(exista un site special...sau pe site-ul ministerului finantelor...nu stiu...).Va multumesc
Discuție schimbare banca
Buna seara, lucrez in sistemul bugetar si de aproximativ 5ani ni s-a impus prin institutie plata salariului prin banca, o anumita banca, cu ''avantajele eventual de rigoare''.La bugetari ziua de plata este variabila, deci ATM-ul era consultat de mai multe ori, oprindu-se comision de informare bancara.Tot prin institutie ni s-a oferit o alta banca cu alte avantaje.Am ales-o pe cea de-a doua.CE obligatii am eu pentru prima banca sau ce consecinte suport daca vreau sa inchid contul?Multumesc
Răspuns la discuția anii de facultate
Va multumesc pentru raspunsuri.O zi buna in continuare.
Buna ziua,

stiu ca anii de facultate (la stat) se calculeaza pentru stabilirea pensiei.As dori sa stiu daca exista o lege si pt anii de facultate la particular(zi).Va multumesc
Am tot incercat sa caut pe internet si sa gasesc raspunsul la intrebarea mea:de ce s-au scumpit asa de mult in ultima luna taxele pentru efectuarea unui contract de vanzare-cumparare...?o cunostiinta de-a mea s-a dus la mai multe notariate si preturile oscileaza intre 10 000si 12000.daca imi poate raspunde cineva...va multumesc
Răspuns la discuția Pensie de urmas
buna seara.as avea si eu o intrebare...daca primesc pensie de urmas si m-am angajat part time in limitele impuse(adica veniturile brute mai mici decat o patrime din salariul mediu brut) si deocamdata am incheiat cu firma respectiva un contract cadru pe o luna trebuie sa instiintez casa de pensii sau doar dupa ce imi fac cartea de munca....va multumesc
Răspuns la discuția reducere ratb
am fost astazi si mi-a acceptat legitimatia.abonament ratb.va multumesc
Discuție reducere ratb
buna seara.am terminat anul acesta o facultate particulara la zi.in luna iulie am dat licenta.vreau sa stiu daca mai pot beneficia de reducere ratb,metrorex pana in septembrie(inclusiv) sau acea reducere este valabila pana in iulie...va multumesc