avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 583 soluții astăzi
Forum Activitate Bogdanffm

Activitate Bogdanffm

Răspuns la discuția Expertiza tehnica accident rutier
Bună ziua am avut un accident în 2021 cu victima băută decedata la spital au venit rezultatele expertizei și îmi propune sa merg pentru comunicarea rezultatelor cu un avocat...ce se poate întâmpla?
Buna ziua ..nu de mult am primit o propunere de la o persoana anonima precum ar vrea sa imi doneze de pe firma lui 60 000 lei..cu o conditie sa imi opresc 10% din acesti bani iar restul sa ii returnez adica 54 000 lei
A zis ca de pe 15 martie sa dat o lege precum firmele pot dona acei bani de pe impozitul de pe profil si persoanelor fizice nu doar Asiciatiilor de binefacere...eu nu stiu ce sa fac ..in prima faza suna tentant pentru ca am nevoie de bani dar imi e teama sa nu fie altceva la mijloc ..va rog sa imi dati un sfat !!! Va multumesc
Citează
Răspunde
Imi cer scuze dar am si eu o nelamurire cu privire la un dosar penal pentru conducerea unui autovehicul cu permisul suspendat ...am primit termen de judecata pe 29.09.2020...exista vreo posibilitate de a obtine termen de judecata mai devreme ??..Daca da care sunt acele posibilitati ...si pot sa cer judecare in regim de urgenta ?
Va multumesc !!!!
Răspuns la discuția Conducere cuPermisul Suspendat
multumesc frumos pentru raspuns
Buna ziua...am un dosar penal pentru conducerea unui autovehicul cu permisul suspendat...am primit rechizitoriul si inainte de inceperea procesului mi-au avansat prin obligatie cheltuielile judiciare in conformitate cu articolul 274 alin1 CPP......este normal ca aceste cheltuieli sa le platesc inainte si nu dupa terminarea procesului ? Doresc sa mentionez ca aceste cheltuieli au fost trimise o data cu rechizitoriul..inainte ca acesta sa ajunga in camera preliminara..si doresc sa stiu semnificatia acestui articol 274 alin 1 CPP..nr Dosar 904/224/2020 Judecatoria Husi jud Vaslui
Va Multumesc !!!!
Răspuns la discuția Dosar in Camera Preliminara
O ultima intrebare mai am si eu va rog frumos...am primit deja cheltuielile judiciare iar plata lor se face in baza ar 274 alin 1 lit C...aveti idee de ce mi-au veni de plata înainte de proces si nu după? Si ce vrea sa însemne acel art..va multumesc respectuos.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Se poate finaliza la primul termen de judecata pe camera daca nu aveti avocat care sa va faca diverse aparari si sa se amane.

Răspuns la discuția Dosar in Camera Preliminara
va multumesc din suflet
Buna ziua..am si eu o intrebare despre un dosar penal aflat in camera preliminara din 8 aprilie 2020..doresc sa stiu cat poate dura pana la inceperea procesului dar si pana la finalizarea lui..aces dosar este infaptuit pt conducerea unui autovehicul pe drumurile publice in perioada de suspendare a permisului de conducere..va multumesc !!!
multumesc frumos
Da dosarul este la parchet ..am calitate de inculpat..ancheta sa finalizat astept sa ma cheme in instanta..si nu stiu cat o sa mai dureze pana cand se va termina tot balamucul aceste :(