avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 713 soluții astăzi
Forum Activitate soriniarca

Activitate soriniarca

Buna sunt o entitate multinationala platim16% impozit pe profit incepand cu 2024 vom tine cont de 1% din cifra de afaceri care este modul de calcul a acestui impozit
Buna ziua!
va rog sa ma ajutati intrucat fosta sotie ma acuza la divort ca am furat bijuteri in valoare de 100000euro,nui adevarat nici nu avea aceste bijuteri ,cum ma pot apara in intampinare .
Cu respect
IARCA SORIN
Va rog sa ma ajutati in legatura cu un interogatoriu dispus de instanta fostei mele soti care refuza sa-mi dea certificatul ne nastere al copilului in vederea emiteri carti de indentitate copilul are 14ani si6 luni si nu are carte de indentitate.
Fosta sotie refuza sa ne dea actele si bunurile personale ale copilului cat si ale mele am facut un demers de ordonanta presdintiala dar nu sa prezentat.
Instanta a emis un nou termen si a dispus un interogatoriu nu stiu ce intrebari sa adresez.
Va rog sa ma ajutati
cu respect
Iarca SORIN PE 07.02.2023 trebuie sa ma duc in instanta la S I N A I A
Am o intrebare legata de un contract de inchiriere cu consiliul local
1 Contractul a fost facut initial acum 20 an pe numele fostei mele soti eu eram impreuna dar nu casatoriti ulterior dupa 1 an m-am casatorit si am si un copil de 16 ani contractul nu a mai fost modificat asfel sa prelungit cu acte aditionale pana in prezent.Acum sotia a divortat si a solicitat prin instanta sa ma evacuieze din locuintaacum suntem in difort ,instanta a modificat capatul de cerere de evacuare in acordarea beneficiul contractului de inchiriere.
De retinut este faptu ca soptia neavand servici eu am facut toata investitia acestui spatiu respectiv : instalatii electrice si gaze instalatie de apa si incalzire centrala rigips faianta ,gresie etc in prima instanta am pierdut desi Copilul este incredintat mie ,am depus apel pentru acordarea contractului de inchiriere mie,ce ma invatati legat de acest contract cum sa procedez contractul se incheie pe 31.012.2022,primaria este de acord sa-mi inchirieze mie si copilului cum sa procedez.
multumesc cu mult respect
Iarca Sorin
Buna
Am o intrebare legata de un contract de inchiriere cu consiliul local
1 Contractul a fost facut initial acum 20 an pe numele fostei mele soti eu eram impreuna dar nu casatoriti ulterior dupa 1 an m-am casatorit si am si un copil de 16 ani contractul nu a mai fost modificat asfel sa prelungit cu acte aditionale pana in prezent.Acum sotia a divortat si a solicitat prin instanta sa ma evacuieze din locuintaacum suntem in difort ,instanta a modificat capatul de cerere de evacuare in acordarea beneficiul contractului de inchiriere.
De retinut este faptu ca soptia neavand servici eu am facut toata investitia acestui spatiu respectiv : instalatii electrice si gaze instalatie de apa si incalzire centrala rigips faianta ,gresie etc in prima instanta am pierdut desi Copilul este incredintat mie ,am depus apel pentru acordarea contractului de inchiriere mie,ce ma invatati legat de acest contract cum sa procedez contractul se incheie pe 31.012.2022,primaria este de acord sa-mi inchirieze mie si copilului cum sa procedez.
multumesc cu mult respect
Iarca Sorin
Cum pot afla din revisal daca partenera mea care divoteaza ce venituri are si ce vechime are in perioada de 15 an
Care este procedura de restructurare a obligatilor bugetare restante din 2018 ce masuri de restructurare sau anulare a acestor obligati la bugetul de stat.
Ce conditii trebuie pentru a beneficia de anularea debitului aferent perioadei pana 2018?
Multumesc cu stima Iarca Sorin
Cum trebuie tratam o pierdere fiscala in exercitiul curent, stiind ca in ani anteriori entitatea noastra a realizat profit, dar in viitor se doreste sa prea prin absortbtie o alta entitate cu care am avut externalizat o parte din productie , pentru care periodic primea din partea noastra in avansuri pentru prestari servicii, urmand ca sa regularizam platile din contul 401? Stim ca aceasta societate nu a putut tine pasul cu serviciile, astfel sa decis sa preluam aceasta societate prin fuziune prin absorbtie si prezinta o suma importanta debit a avansului dat si nerepartizat pe servici ezecutate. Pentru noi este imposibil de a recupera aceasta valoare , cum procedan aceasta cheltuiala fiind nedeductibila fiscal ,societatea noastra din aceasta cauza pote prezenta pierdere contabila si fiscala, intrebare ? se pote repartiza Pierderea contabila realizata in exercitiul financiar actual , se pote repartiza din profiturile impozabile obtinute in urmatori 7 ani consecutiv , asta daca nu se acopera din rezerve. se mai pote acorda dividente in urmatori ani actionarilor, si evectul asupra unor sponsorizari
o mama care naste fiind minora are dreptul la concediu medical postnatal da sau nu?
Am o fetita minora are 17 ani se peste cateva zile da nastere unui copil, atat ea cat si prietenul ei sunt minori , pot solicita indemnizatia pentru cresterea copilului pana la 2 ani sau alte forme de sprijin destinate cresteri copilului ? ce ma sfatuiti