avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 738 soluții astăzi
Forum Activitate Simona.Dunca

Activitate Simona.Dunca

Da semnez in fiecare luna, oare as putea obține o copie dupa statul de plata care sa conțină semnătura mea?

Cornel Vasile a scris:

Pentru cash semnati stat de plata ?

Salariul se plătește in doua transe, jumătate cash, jumătate in cont
Cu angajatorul nu am discutat fiindcă sigur o sa fie "nu iti convine pleacă acasa"

Cornel Vasile a scris:

Ati discutat cu angajatorul ?

Salariul cum se plateste , cash sau pe card?

Buna ziua! Am o întrebare in contextul legislației de salarizare si a Codului Fiscal si al Muncii.

Eu sunt angajat cu CIM cu normă întreagă la un SRL cu domeniul de activitate construcții desi eu lucrez in alt domeniu (silvic - si in realitate si in CIM) cu un salariu brut de 3000 lei.

Am o persoana in întreținere si alte retineri, sporuri sau observații la salariu nu am
.
Cerând azi o adeverința de salar net pentru un dosar, vad ca sunt înregistrat cu 2300 lei pe luna octombrie 2020, desi eu încasez doar 1800 lei "in mana*, la fel si in celelalte luni.

Cui sa cer explicații si ce sa fac? In fond, eu încasez 1700-1800 lei in fiecare luna, desi actele arata ca eu încasez 2200-2300 lei, raportat la salariu de încadrare (brut) 3000-3400.

Mai pe scurt eu iau 1800 lei pe luna, iar angajatorul isi baga restul de 500 lei in fiecare luna in buzunarul lui (sau asta înțeleg eu)

Va rog sa ma sprijiniți cu un sfat si va mulțumesc!
Mulțumesc pentru raspuns.

Acel P-V de recepție de unde il obtin, cu ajutorul proiectantului care va realiza proiectul tehnic sau de la Primăria orașului?

Mulțumesc!

Buna ziua!
Cam in urma cu 20 de ani.

Avocat Trifan Bianca Elena a scris:

Bună seara,

Mai întâi, cam cu câti mulți ani în urma ați achiziționat imobilul despre care vorbiți?
În orice caz, într-adevăr, este nevoie sa va adresați instantei pentru a pronunța o hotărâre judecătorească care sa tina loc de contract.

Apoi, țineți cont de faptul ca fiul dvs. e minor, deci nu are capacitate deplina de exercitiu. Dacă nu va permiteți angajarea unui avocat, cel mai bine ar fi sa va reprezentați personal în proces.

Buna ziua!

In 2015 (acum vreo 5 ani) am construit o anexa gospodăresc (beci - fundatie din beton sapat in pământ + garaj deasupra) de aproximativ 10 MP.

As dori sa o intabulez in Cartea Funciara, dar fiind dat faptul ca am construit - o fara acte, nu pot.

Terenul este intabulat pe numele meu, obținut prin Sentința Civila, iar construcția nu afecteaza vecinii sau drumul public.

Nu este nevoie de racordare la energie, telecomunicații, apa-canal etc.

Care este procedura autorizarii sau cum obtin documentele care ma lasa sa o intabulez de la Serviciul Urbanism? Cam cat ar costa tot proiectul + primărie?

Mulțumesc!
Buna seara! Am nevoie de consiliere juridica cu următoarea problema :

Cu multi ani in urma am achiziționat o bucata de pământ(teren intravilan) de doar 100 MP.

Vânzătorul este fratele meu, cumpărătorul sotul meu.(decedat)

Terenul respectiv este pe numele mamei mele, dar avem certificat de moștenitor dupa defunct, asa ca fratele meu isi poate revendica si dovedi proprietatea totala oricand

Am vrut sa înregistrez terenul la Registrul Agricol dar ma lovesc de faptul ca fratele meu nu vrea sa se prezinte la primărie. (nu are rost sa incerc sa il mai conving, am încercat asta 20 de ani)

Desi am întocmit o conventie de vânzare-cumpărare cu un martor străin, semnand si cumpărătorul (soțul decedat) si vânzătorul, deci sub semnătura privata, cei de la primărie mi-au recomandat sa ma adresez instantei pentru a putea înregistra terenul.

Întrebările mele sunt următoarele :
1. Trebuie sa ii chem in judecata si pe fratele meu si pe mama noastră?
2. Ce documente sunt necesare pentru ai "da in judecata"? (pot sa obțin usor orice documente mai ales de la primărie de pe numele părților)
3. Am sanse sa câștig un asemena proces? (întrebarea exista chiar daca am dat suma de bani de comun acord convenita, am martor, conventie etc)
4. Pot sa fiu reprezentata in judecata de fiul meu prin Procura Notariala chiar daca el are 17 ani?
5. Exista inconveniente ca terenul a fost cumpărat de sotul meu (semnătura lui existând pe conventie) menționez ca am fost căsătoriți dinainte sa cumpăram terenul?

Sper ca o sa ma puteți ajuta cu sfaturi pentru aceasta problema.

Mulțumesc anticipat!