Media Intră în comunitate
avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1092 soluții astăzi
Forum Activitate Av. Liviu Voinea

Activitate Av. Liviu Voinea

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu ma ofer eu,trebuie sa contractati dvs avocatul.
Este pur decizia mea daca accept un client sau nu,nimic nu imi interzice sa va reprezint sau nu in acest caz.

PS Lasati-l pe Basescu,nici nu intra in parlament.
:)
Puteti face plangere penala impotriva unei persoane juridice.
Este gresit sustinut mai sus ca un avocat nu ar avea voie sa va asiste/reprezinte.

Aveti nelamuriri pt ca fapta a fost comisa pe codul vechi.
Si probabil unii colegi au in vedere doar noul Cod Penal.

In cazul dvs se poate aplica o pedeapsa cu suspendare.

2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Intruneste elementele pentru inselaciune.
Anul acesta ,cu cresterea comertului online s-au inmultit aceste ''tepe''.

Depuneti plangere penala,cu toate detaliile pe care le aveti despre el.
4,2...?
Nu cred ca.l mai recuperezi ...
Răspuns la discuția Acord recunoastere vinovatie
Articolul 480 NCPP
Condițiile încheierii acordului de recunoaștere a vinovăției
(1) Acordul de recunoaștere a vinovăției se poate încheia numai cu privire la infracțiunile pentru care legea prevede pedeapsa amenzii sau a închisorii de cel mult 15 ani.

(2) Acordul de recunoaștere a vinovăției se încheie atunci când, din probele administrate, rezultă suficiente date cu privire la existența faptei pentru care s-a pus în mișcare acțiunea penală și cu privire la vinovăția inculpatului. La încheierea acordului de recunoaștere a vinovăției, asistența juridică este obligatorie.
Răspuns la discuția Suspect de distrugere
Initial sunteti suspect,
inculpat ''deveniti'' cand se pune in miscare actiunea penala de catre procuror.

Articolul 253
Distrugerea
(1) Distrugerea, degradarea sau aducerea în stare de neîntrebuințare a unui bun aparținând altuia ori împiedicarea luării măsurilor de conservare sau de salvare a unui astfel de bun, precum și înlăturarea măsurilor luate se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.

Amenda penala se inscrie in cazier minim 3 ani de la plata ei.

Pentru alte informatii angajati-va avocat!

Ar fi avut nevoie de un avocat pana sa fie condamnat.
Articolul 206
Amenințarea
(1) Fapta de a amenința o persoană cu săvârșirea unei infracțiuni sau a unei fapte păgubitoare îndreptate împotriva sa ori a altei persoane, dacă este de natură să îi producă o stare de temere, se pedepsește cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă, fără ca pedeapsa aplicată să poată depăși sancțiunea prevăzută de lege pentru infracțiunea care a format obiectul amenințării.
(2) Acțiunea penală se pune în mișcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
Avand in vedere prima condamnare,suspendata sub supraveghere,sansele sunt infime.