avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 756 soluții astăzi
Forum Activitate PMagdalena

Activitate PMagdalena

Buna ziua am avut contract de intretinere cu drept de uzufruct cu bunicii mei am stat 10 ani cu ei timp in care am adus îmbunătățiri la casa i am ingrijit corespunzător am vrut sa mai facem un nivel la casa si am constatat ca nu avem acte deoarece bunicul nu a facut cerere la legea 18 terenul total 360mp din foaia de avere cuprindea casa curs constructii cu curte ilegal casa cu gradina are 2200mp la cererea autorizatiei de constructii o trebui sa cautam fostul proprietar sa facem vanzare cumparare pe 110 care el avea drept din casa si restul de 250 cu bunicul,am mers la notar am facut vanzare cumpărare cu amandoi pe langa casă celalalt proprietar mai mi a vandut 440mp pe care i detinea si pe care bunicul nu avea acte legale. Intre timp ne am certat bunicii nu ne au mai vrut noi am plecat in Belgia, ne au chemat in instanta pentru incheierea contractului de întreținere care l au castiga deoarece noi am renunțat la proces in favoarea lor desi puteam cere despagubiri pt ce am investit in casa Acum fratele meu vrea sa intabuleze din nou casa dupa raspunsul de la proces vor sa revină cum era inainte adica sa nu mai fie nimic pe numele meu intrebarea mea este: Daca eu am facut vanzare cumpărare intre mine si bunicu pe 250mp cu fostul proprietar 110mp curs constructii si restul de 440mp care e curtea cu celălalt proprietar intradevar pe o suma motrica cu care au fost de acord la semnarea contractului la notar ,bunicul pretinde acum ca nu a stiut ce a semnat fiind invatat de fratele meu care vrea el sa dobandeasca casa.Ar putea in vreun fel să câștige ei