avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 457 soluții astăzi
Forum Activitate Alexademir

Activitate Alexademir

Casele celui de sange,sunt deja pe numele lui prin contract de vanzare-cumparare , si cele care ar trebuii sa i le doneze sotului meu sunt pe numele soacrei mele...in conditiile astea poate ataca? Multumesc frumos pentru raspunsurile dv si pt timpul acordat.

Dapix a scris:

Cel natural poate ataca un asemenea act, doar dacă i se încalcă rezerva succesorală, adică dacă el nu a primit nimic.
Dacă a primit și el o casă, nu mai are motiv temeinic de a ataca celelalte acte, că pierde procesul.

Am inteles de la socrul meu,ca au facut partaj,el s-a scos de pe acte.deci daca soacra mea doneaza nu poate fii atacata de cei nu o mostenesc ..dar de cel de sange da?

Dapix a scris:

Cei care nu sunt copii ei naturali, nu o moștenesc.
Dacă casele toate patru sunt bunurile ei proprii, poate face ce vrea cu ele.

Are 1 copil cu socrul meu,ati copii nu mai are.

Dapix a scris:

Donația poate fi atacată în instanță de către părțile interesate, care se simt prejudiciate, și au câștig de cauză numai daca li s-a încălcat rezerva succesorală.
Contractul de V/C fictiv, adică fără plata reală a contravalorii, se consideră tot donație mascată, și poate fi atacat în instanță.

Soacra nu are copii`?

Da,,are 1 copil,si vrea sa ii dea lui 2 case si 2 sotului meu care este unul din cei trei care nu sunt ai de sange.

Dapix a scris:

Donația poate fi atacată în instanță de către părțile interesate, care se simt prejudiciate, și au câștig de cauză numai daca li s-a încălcat rezerva succesorală.
Contractul de V/C fictiv, adică fără plata reală a contravalorii, se consideră tot donație mascată, și poate fi atacat în instanță.

Soacra nu are copii`?

Buna ziua,socrul meu are 4 copii si are 4 case din care a facut partaj cu soacra mea si 3 din ele sunt pe numele ei(nu au divortat.)ei doresc ca sa imparta cate 2 case la 2 dintre copii si la ceilalti nu pentru ca nu vorbesc.Noi nu avem bani pentru a face contract de vanzare cumparare cu extras de cont.tin sa punctez ca 3 dintre copii nu sunt ai soacrei mele doar ai socrului meu.intrebarea mea este ce putem face pentru ca in cazul in care doamne fereste socrul meu moare si celalti 2 copii vor si ei parte...donatia poate fi atacata de copii socrului meu daca donatia o face soacra mea ea nefiind mama de sange cu ei?sa dati-ne un sfat va rog