avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Activitate Flavia2903

Activitate Flavia2903

Poate primesc și aici o informație in plus
Buna ziua, am luat parte la un carambol auto cu 6 mașini , pe autostrada ! Eu am fost prima mașina care a derapat cu o viteza de 87km/h in limita de 100h/ora! In derapaj nu am lovit nicio mașina și nici glisiera autostrăzii ! Ulterior am reușit sa opresc mașina perpendicular cu axul autostrăzii , timp in care o mașina m a lovit pe partea dreapta cu 142km/h , ulterior s a format un carambol de 6 mașini ! Mi a fost luat permisul având dreptul de conducere pe baza de ordonanța de la tribunal ! Mi s a spus ca dosarul se afla la expertiza tehnic auto la INEC bucuresti , accidentul a avut loc acum un an și 4 luni! Cât mai poate dura procesul ? Și dacă am șanse sa ies nevinovata deoarece autostrada a fost acoperită cu gheata , ploaie fe gheata, fenomen greu de combătut la momentul respectiv , cum au susținut cei de la drumuri și poduri ! Va mulțumesc
Buna ziua! Am și eu o întrebare ! Am un prieten care a divorțat de soția sa la notar , la jumătate se afla un copil , care prin notar se afla la mama 20 de zile pe luna și la tata 10 zile pe luna! Au convenit cu notarul ca pensia alimentara i o va da tatăl luna de luna in mâna , zis și făcut ! Doar ca acum mama deși tatăl i a dat banii pe fiecare luna vrea sa îl dea in judecată pentru neplata pensiei alimentare deoarece nici unii dintre ei nu poate justifica ci acte ca a dat sau nu banii ! Menționez ca tatăl are grija mai mult de 10 zile de copil deoarece copilul nu vrea sa stea cu mama lui pentru ca este “rea” , copilul are 6 ani ! Ce se poate întâmpla dacă mama îl va da in judecată ?
Buna ziua, dacă ma aflu pe arest la domiciliu, iar la ultima verificare a măsurii preventive am primit răspunsul următor “ constata legalitatea și temeinicia arestului la domiciliu fata de …. măsura ce o menține pana la o noua verificare a legalității și temeiniciei acesteia “, iar acum au trecut cele 30 de zile, înseamnă ca sunt liber ?
Autoritatea absoluta și în momentul de fata , au părinții mei asupra lui , cum qm spus eram minora atunci , și l au luat ai mei în spațiu și absolut tot ce a fost necesar . Nu neapărat sa îl scot de tot de pe certificat , ci doar sa poarte numele meu nu pe al lui, ce ar trebui sa fac ?

Flavia2903 a scris:

Tutela, este practic la părinții mei, eu fiind minora la momentul respectiv. Adresa pe certificat este adresa părinților mei .

Avocat Neagu Elena a scris:

Tatal nu poate fi radiat din cerrificatul dr nastere iar recunoașterea de paternitate nu poate fi revocata.
Ceea ce puteti face dvs este sa formulati in instanta o cerere prin care sa solicitati ca domiciliul copilului sa fie stabilit la mama si sa exercitati singura autoritatea parinteasca asupra copilului astfel incat sa nu mai aveti nevoie vreodata de acordul tatalui pentru înscrierea la scoala, iesiri de tara, tratamente medicale etc.
Ar fi indicat sa contactati un avocat( de pe forum sau recomandat) si sa va explice pas cu pas etapele si procedura.




Tutela, este practic la părinții mei, eu fiind minora la momentul respectiv. Adresa pe certificat este adresa părinților mei .

Avocat Neagu Elena a scris:

Tatal nu poate fi radiat din cerrificatul dr nastere iar recunoașterea de paternitate nu poate fi revocata.
Ceea ce puteti face dvs este sa formulati in instanta o cerere prin care sa solicitati ca domiciliul copilului sa fie stabilit la mama si sa exercitati singura autoritatea parinteasca asupra copilului astfel incat sa nu mai aveti nevoie vreodata de acordul tatalui pentru înscrierea la scoala, iesiri de tara, tratamente medicale etc.
Ar fi indicat sa contactati un avocat( de pe forum sau recomandat) si sa va explice pas cu pas etapele si procedura.


Bună ziua , ma poate ajuta cineva va rog! Copilul meu la naștere a fost trecut pe numele meu, iar apoi tatăl l-a recunoscut, fiind trecut ulterior în certificat și copilul purtând numele lui ! Cum pot face în acest moment , sa trec copilul înapoi pe numele meu ?
Menționez faptul ca eu și tatăl lui nu am fost căsătoriți, iar acesta 5 din 6 ani a fost absent in viata lui din toate punctele de vedere.
Mulțumesc frumos!
Va mulțumesc anticipat
Am prezentat în fata instantei actul de propunere de angajare , dar i a fost respins , a discutat ca e la prima abatere , și degeaba! Dosarul se afla în prezent în camera preliminara. I a fost respinsă cererea de înlocuire a măsurii . Întra-adevar cantitatea a fost de 0,6 g , singurul act de vinovăție. Ce se mai poate face ? Se poate spune ca autoritățile juridice fac abuz de putere ? Mulțumesc
Bună ziua! Ma poate ajuta cineva?
Prietenul meu a stat 2 luni pe arest preventiv după care 2 luni pe arest la domiciliu, acum intrând în a 3 a luna . Dosarul în care se afla , cuprinde mai multe persoane , fiind băgat în "aceeași oala " cu ceilalți. Dosarul prevede comercializarea produselor stupefiante de risc . Cum poate obține control judiciar , nu are antecedente penale, are o singura fapta minora pe care si-a recunoscut-o.