avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 558 soluții astăzi
Forum Activitate Ilies08

Activitate Ilies08

Buna ziua! Am fost oprit de un politist de la brigada rutiera in timp ce circulam cu bicicleta pe bulevardul Iuliu Maniu din Bucuresti si am primit un avertisment si mi-a spus ca nu am voie sa circul pe pertea carosabila deoarece exista pista de bicicleta pe trotuar. Intr-adevar, pe sensul de mers spre autostrada sunt vopsite pe trotuar doua linii albe paralele care se presupune a fi pista de biciclete, dar pe site-ul brigazii rutiere din Bucuresti nu este trecuta acesta pista. Va rog, daca stiti, sa imi spuneti pe unde se circula cu bicicleta pena la urma, pe trotuar, intre liniile acelea sau pe carosabil?
Buna ziua! Am avut un accident cu bicicleta care s-a petrecut astfel: circulam cu bicicleta printr-o parcare si mi-a iesit o doamna in fata, nemaiavand timp sa franez am lovit-o in plin, ea a cazut pe jos si eu peste ea cu tot cu bicicleta. Doamna s-a ridicat de jos, am intrebat-o daca e ok, a spus ca e ok, asta fiind singura noastra discutie, ea parea foarte speriata si cred ca s-a lovit destul de rau dupa cum am vazut-o. Imediat dupa asta s-a dus si s-a asezat la coada la o banca care era chiar langa locul producerii accidentului. Acolo mai venise si un domn, cu care am stat aproximativ un minut de vorba, explicandu-i si lui ca nu am mai avut cum sa o evit, in locul respectiv nefiind trecere de pietoni. Apoi, vazand ca doamna respectiva se asezase la coada la banca am ridicat bicicleta, am adunat piesele ce sarisera de pe ea si am plecat mai departe ca sa ajung la munca. Va rog sa imi spuneti ce trebuia sa fac in acest caz, trebuia sa chem politia? Pot fi tras la raspundere acum pentru vatamare corporala din culpa sau pentru parasirea locului accidentului? Multumesc!