avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 624 soluții astăzi
Forum Activitate chitidean.roxana

Activitate chitidean.roxana

CISA Consulting a scris:

Proiectele "tip" sunt o capcana. Practic nu exista proiecte tip care sa satisfaca in mod real cerintele specifice accesarii fondurilor. Daca abordarea este de tip "model", ajutator , atunci cautarea modelului poate sa aiba un sens.
Achizitia unui tractor ar putea fi finantata, cel mai probabil, in cadrul masurii 121 - Modernizarea exploatatiilor agricole din cadrul PNDR / FEADR ( vedeti site-ul oficial [ link extern ] )
Scopul finantarii nu il reprezinta achizitia in sine a tractorului, ci alinierea la norme europene, crestere competitivitate exploatatie agricola etc. Tractorul ar putea fi subiect de achizitie pentru o ferma vegetala pentru "cultura mare" sau pentru o ferma legumicola, sau viticola, sau pomicola, sau mixta , sau zootehnica etc. In fiecare caz este vorba de o alta "poveste" a business-ului , deci nu putem vorbi de un plan de afacere "tip" .
Pe site-ul indicat veti gasi totusi si o sectiune unde sunt prezentate cateva planuri de afacere ca model.
Succes


Buna ziua,

As avea si eu o intrebare. Credeti ca m-as putea incadra pe masura112 (tinand cont ca sunt proaspat casatorita, am 25 ani si vreau sa imi cupar o casa intr-o comuna din jud Timis), daca as dori sa imi modernizez "ferma"-casa, as avea sansa sa rimesc acele fonduri?
Sau nu trebuie sa am nimic in proprietate, nici acei 500 mp2 cu casa respectiva.

Multumesc
Răspuns la discuția Fonduri europene in agricultura
Buna,

Daca nu te superi poti sa imi spui in mare care au fost pasii pe care i-ai parcurs.
Uite situatia mea - am 25 ani, am domiciliul intr-o comuna din Hunedoara si nu am in proprietate pamant sau casa (doar parintii). Eu dupa cat am citit m-as incadra pt masura 112 , dar nu stiu de unde sa incep.

Poate imi spui din experienta ta.
Multumesc frumos