avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 594 soluții astăzi
Forum Activitate ...elena

Activitate ...elena

Răspuns la discuția regulament BNR
Desigur ca nu ma pot gandi la un lucru atat de frumos , dar va rog mai revizuiti , am auzit ca la data prezenta suma maxima garantata este de 20000 euro, daca pot consulta regulament , multumesc.
Discuție regulament BNR
Va rog sa-mi spuneti ce suma depozitata pentu pers. juridice garanteaza banca in caz de faliment, si ce se poate intapla cu un credit ipotecar pers. fizice in aceeasi situatie ? Multumesc.
Am o situatie asemanatoare dar un pic mai speciala.
Lucrez la o societate cu activitate forestiera , efectuam servicii pentru Directiile Silvice. In luna oct. 2008, am fost nevoiti sa cesionam un contract unei alte firme , deoarece am ramas fara personal pe utilajele cu care executam prestatiile.
In acelasi timp firma stationa cu utilajele neavand lucrari adjudecate, deci interesele au fost reciproce.
Societatea respectiva a efectuat lucrarile , acestea au fost receptionate de catre Directia Silvica , si au fost efectuate facturile (firma X catre mine, si eu catre Directia SIlvica ?)
Conditia contractuala de plata a facturilor a fost urmatoarea:se vor achita sumele catre firma X , dupa incasarea acestora de la Directia Silvica .Mentionez ca societatea mea are creante de incasat de la Directia Silv. din luna febr. 2008, factura in cauza fiind din luna nov 2008. Pe documentele de plata ale Dir. Silv , catre mine . nu se mentioneaza nr. facturii decontate , drept pentru care in evidentele mele am operat plata in functie de scadenta , iar in cele ale Dir. Silv .se mentioneaza decontarea facturii pentru serviciile efectuate de firma X.In concluzie creantele nu sunt certe si exigibile Am achitat firmei X jumatate din suma datorata, in luna dec 2008, iar pentru diferenta am purtat o discutie amiabila solicitand o amanare , deoarece la prezenta data nu avem lichiditati.Societatea mea este profitabila , avem istorie in domeniu , si in fiecare an un loc I sau II pe judet, dar in situatia de fata ne confruntam si noi ca si celelalte firme cu "criza".Patronul firmei X nu a binevoit sa inteleaga acest lucru si ma ameninta cu introducerea procedurii insolventei. Pecizez ca societatea mea nu are datorii catra Buget si alti furnizori, dar are facturi de incasat foarte mari in special de la Dir. Silv. Astept un sfat din partea dv-stra. Multumesc mult.
Discuție provizioane
pot constitui provizioane pentru clienti rau platnici, cu intarzieri de 150 zile , la care am doar somatie de plata si alte corespondente in acest sens?Dar pentru stocuri a a caror desfacere este incerta ?
Sunt cheltuieli deductibile?Multumesc.
Răspuns la discuția tva diferenta la control
am citit articolul astazi , dar cred ca nu estte corect: TVA suplimentar nu este o cheltuiala . trebuie inregistrat venitul si respectiv taxa colectata aferenta venitului. Mjorarile sunt inregistrate corect.
am achizitionat motorina fara accize pentru capacitatile navale din societatea unde lucrez.Pot beneficia de aceasta motorina si alte utilaje ce nu circula pe drumuri publice, precum si consumul la centrala termica proprie?Multumesc.
Răspuns la discuția monografie contabila
La livrarea marfii s-au intocmit toate documentele, respectiv aviz de insotire, invoice , si formalitatile vamale.Sunt foarte derutata si nu stiu ce sa fac, valoarea marfii fiind de 31000 euro.Am mai colaborat cu aceasta firma din Silistra- Bulgaria in anul 2008 , si nu am avut probleme. Ce masuri sa intreprind in recuperarea debitului?Va multumesc.
Răspuns la discuția monografie contabila
Va rog sa-mi spuneti in ce conditii pot sa constitui provizioane pentru stocuri de material lemnos fara desfacere, si pentru un client extern la care factura emisa si neincasata este din luna sept.2008, termenul de incasare fiind de 3 zile de la emiterea acesteia .Deasemeni ce masuri trebuie sa intreprind in vederea recuperarii debitului(intre firme nu s-a semnat contract).Multumesc.
Răspuns la discuția dividende si iar... dividende
care este termenul de prescriere al dividendelor neridicate , si cun se inregistreaza in contabilitate acest lucru , este nevoie de aprobare AGA ?Multumesc
Răspuns la discuția drept la mostenire
bunul este dobandit in timpul casatoriei , nu vreau sa ma gandesc ca voi ramane singura , dar sotul fiind bolnav trebuie sa iau in calcul si aceasta situatie. Precizez ca ratele in continua crestere eu le achit la banca,si sincer ma tem de eventualele probleme pe care as putea sa le am cu copilul lui, acesta nefiind in relatii bune nici cu tatal sau. Va rog sa-mi spuneti ce solutii favorabil sunt de partea mea .Multumesc.
...elena