avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate mihaeladobre

Activitate mihaeladobre

buna ziua,

Va rog frumos, daca sunteti mai in tema decat mine, si daca ati inteles mai bine noua lege sa imi spuneti si mie daca se mai pot deconta pe firma bonurile fiscale, combustibilul pentru masinile luate in leasing pe societate indiferent daca sunt de marfa sau sunt masinile directorilor. Si daca da, va rog sa imi explicati si cum putem face acest lucru.
Va multumesc f mult!
Cum e cu impozitul forfetar?Cum stim daca ne incadram in cotele alea si daca il platim numai pe acela sau si pe cel de 16%?daca se poate sa imi explicati si mie putin ca nu prea inteleg......legea asta......mi se pare ca lasa loc de multe interpretari...
Dar pentru profitul reinvestit cum este?Adica daca din profitul rezultat in urma ex financiar se constituie provizioane pe care ulterior le reinvestim cum se aplicaaceasta lege?
in ce conditii cheltuielile cu combustibilul mai sunt deductibile?dar tva-ul pt echipamente achizitionate in leasing?

Va multumesc foarte mult!
Am omis sa notez si anul la care ma refer -2009- in acest an s-au intamplat toate evenimentele. Va multumesc pentru raspunsuri.
buna ziua,
Am lucrat pana in data de 12 ian, dupa care am avut o intrerupere pana in data de 23 februarie, cand m-am angajat in alta parte, iar in 11 ianuarie am aflat ca sunt insarcinata. Ce ar trebui sa fac pentru a beneficia dupa nastere de indemnizatia de crestere a copilului, pentru ca mi se pare inacceptabil ca pentru o perioada atat de scurta sa imi pierd drepturile.
Va rog sa imi raspundeti
va multumesc