avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 458 soluții astăzi
Forum Activitate pfc28b

Activitate pfc28b

Răspuns la discuția amenda - cum contest?
Daca un politist a zis ca-mi da amenda dar nu a facut nici un proces verbal la fata locului, poate sa afiseze acea amenda la avizierul sectiei de unde face parte?Fara sa-mi comunice si mie?
Multumesc
Sa inteleg ca ma pot trezi cu agenti la usa la 2 noaptea ca sa-mi ceara buletinul...asa de curiozitate...fara sa fi facut ceva si agentii fara sa prezinte motivul pentru care sunt la usa apt meu...interesant
Ce vreau de fapt de la cele doua institutii:
1. de la ADP sector 6 - am solicitat regulamentul de inchiriere/metoda de atribuire/functionare a locurilor de parcare din Sectorul 6; de asemenea am depus o cerere pentru un loc de parcare acum 2 luni si nici pana acum nu am primit un raspuns (fie el si negativ)
2. am facut o plangere la o sectie de politie impotriva a doi agenti din cadrul sectiei respective si vroaim sa stiu in cat timp ar trebui sa-mi dea raspunsul;
Multumesc
Multumesc pentru raspuns
Buna ziua
Vreau sa adresez o solicitare unei sectii de politie si Administratiei Domeniului Public Sector 6: in cate zile de la depunerea solicitarii trebuie sa primesc un raspuns si conform carei legi?
Va multumesc
Buna ziua.In data de 16.04 am parcat masina proprietate personala in fata blocului unde locuiesc.La ora 22.30 au sunat la usa doi agenti in uniforma de la o sectie de politie din apropiere care , dupa ce s-au prezentat, m-au interbat daca am parcat masina pe locul de parcare al unui vecin pentru ca au primit o reclamatie prin nr unic 112 de la 'cineva' ca eu am ocupat un loc de parcare platit si mi-au cerut sa ma legitimez.I-am intrebat de unde au aflat ca este masina mea si de ce sa ma legitimez intrucat nu am facut ceva ilegal: le-am precizat ca in momentul in care imi spun motivul legitimarii o sa le prezint CI.Mi-au spus ca incalc Hotararea Consiliului Local 36/2002 si ca sunt pasibil de amenda x milioane.Mi-au prezentat actele de inchiriere a locului respectiv, nr.35 (precizez ca locul unde am parcat nu este pevazut cu indicatoare care sa precizeze ca este parcare platita).Dupa ce mi-au aratat actele locului respectiv am prezentat CI, i-am intrebat daca pot sa-i filmez in timpul discutiei noastre (am primit acceptul lor) si am coborat sa mut masina.In momentul in care am vrut s mut masina , pe trotuar scria locul nr 36.....rezumand: la 112 a sunat proprietarul locului 35 care avea o intelegere cu proprietarul locului 36 iar agentii , vazand asta, au inceput sa-l caute prin bloc pe proprietarul locului 36.Eu oricum mutasem deja masina dar agentii m-u amenintat ca oricum imi vor da amenda ca nu am prezentat CI (desi il prezentasem) si ca nu am mutat masina (am mutat-o imediat ce mi s-a adus la cunostinta ca este un loc inhiriat).Am facut plangere la Sectia 25 chiar in acea noapte imotriva acelor agenti.
De ce nu am vrut sa arat de prima data CI? Pt ca si proprietarii locurilor 35 si 36 , desi au platit 'parcarea' pe anul 2009 le ocupa in mod incorect.
Intrebari:
- agentii Sectiei 25 din Bucuresti pot da amenzi pentru ocuparea unui loc de parcare inchiriat de la ADP6 fara a avertiza in prealabil proprietarul masinii care a parcat pe locul respectiv si chiar daca acesta a mutat masina de pe locul respectiv cand i s-a adus la cunostinta acest lucru? (era pentru prima data cand parcam pe locul respectiv, impotriva mea nu mai exista plangeri cu privire la acest lucru)
- in cazul in care sunt amendat cum pot contesta aceste amenzi.
Va multumesc