avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Activitate ramonel78

Activitate ramonel78

Discuție cont salariat?
un prieten lucreaza la o banca .vrea sa stie daca auditul intern ii poate cere socoteala pentru banii proveniti din mosteniri sau cadouri de la rude????
despre Faptul ca tva de 24% a fost o greseala ce spuneti!!!!!!!!!
e replica D-lui presedinte
daca nu s-ar fi acordat, furnizorul ar fi fost obligat sa vireze toata taxa catre stat la acel moment.

ori, in aceste conditii, furnizorul plateste tva aferenta livrarii tot in rate, exigibilitatea intervenind, logic, la fiecare data scadenta pentru fiecare rata.

din frazele de mai sus deduc ca intra in responsabilitatea furnizorului.........
ori, in aceste conditii, furnizorul plateste tva aferenta livrarii tot in rate, exigibilitatea intervenind, logic, la fiecare data scadenta pentru fiecare rata.
asta inseamna ca si-a asumat o responsabilitate ,el are o obligatie catre stat ......si totodata catre mine cu care a incheiat un contract.

vorbim despre tva la facturare??????eu am cumparat apartament la valoarea x in 2004 la care aplicam tva........corect???
eu am un contract in care scrie
dl R are de achitat suma x cu valoare tva n adica X x N ca si total...in M ani....
inchei un act in care scriu clar ca XxN in M ani se achita de catre R si statul modifica legislatia prin care tva se modifica la 24% si brusc intervine schimbarea.......Dl R are de achitat TVa de 24% la un contract incheiat acum 5 ani.........
Domnilor..........vorbim despre incalcare de contract.......despre modificare contract(implicit sume)....
tin cont de parerea dumneavostra dar sa ma si lamuruti cumva.........eu sunt toma necredinciosu''...
daca am rata x+y=z s vine acum w si-mi spune stai ca tu ai de achitat x+y1=z1 eu ce sa fac sa achit?????eu am contract incheiat pt 10 ani in care spune calr aveti de achitat x+y=z si ultima rata este t.
legea e lege ,dar si actul vorbeste.......nu?in contract nu am clauze.........daca eu vreau sa achit ce fac?la ce valoare?????????????
luam altfel lucrurile ...eu imi cumpar o pereche de pantofi ,dar am un card care imi ofera posibilitatea sa achit in rate .i-am cumparat in ianuarie si am 12 rate fara dobanda ...cum achit in acest caz tva???tva se aplica cu 1 iulie ,dar ema am cumparat pantofii in ianuarie?
regula generala este cea potrivit careia cota de tva aplicabila pentru tranzactiile impozabile este cea in vigoare la data la care intervine faptul generator (data livrarii bunului sau prestarii serviciilor).aici despe ce vorbim??????????
mai pe intelesul meu va rog
Am achizitionat un apartament prin ogu19 in 2004 pentru care platesc rate egale si a carui valoare s-a estimat si calculat in 2004.Am achitat si un avans de 10% din valoare imobil in faza de precontractare.De obicei achit prin op si nu mai tarziu de data de 20 pentru a nu le incurca balanta.Astazi am fost contactata pentru a mise se comunica ca am de achitat alta valoare ,intrucat s-a modificat tva.Va rog sa-mi spuneti cat este de corect ?In ce temei actioneaza ?Nu am nici o clauza in care sa se mentioneze depsre modificari ulterioare.Am inteles depre faptul ca incepand din luna iulie tva este 24% ,insa eu am un contract semnat in 2004 si este contract de vanzare cumparare cu ipoteca.eu trebuie sau nu sa platesc tva?