avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 716 soluții astăzi
Forum Activitate Cocoara Beatrice

Activitate Cocoara Beatrice

Cum se vor impozita dividendele aferente anului 2014 neridicate in 2015?
Se ridica in 2016.
Multumesc.
Va rog sa-mi spuneti daca o firma poate face sponsorizari direct catre o persoana fizica.














Se completeaza declaratia 099 si va trebuie certificat constatator de la reg comertului .
Se va depune la adm fin si certificatul in scopuri de tva (original) urmand sa primiti altul nou.
Succes.
Buna ziua
Salariul net de 1064 ron
Răspuns la discuția Calcul corect salariu
Buna ziua
Pentru un salar brut de 675 lei salarul net este de 514 lei.
Nu inteleg de ce aveti salarul de incadrare sub 750 (cat e min pe economie).
Răspuns la discuția Impozit microintreprindere
Multumesc.Am stiut si eu prevederile codului fiscal ..dar mi se pare totusi ciudata situatia asta.....Asta e platim 3% pentru nimic.
Buna ziua
E vorba de o firma platitoare pe impozit micro intepr care a inregistrat in luna martie 2013 diferente de curs favorabile(din reevaluarea soldurilor la clienti).Mentionez ca diferentele de curs sunt singurele venituri inregistrate intrebarea mea este daca se calculeaza sau nu 3% asupra acestor venituri.
Multumesc.
Buna ziua
Stiu ca de la 01.02.2013 diurna care depaseste lim legala se trece in brut(se calc contrib,impozit)si se trece aceeasi suma si la retineri.Ce se intampla su suma retinuta pe partea de retineri cand facem nota contabila?
421=%4312,4372,444,427
Multumesc celor care imi rapsund.
Răspuns la discuția Act medical suplimentar
Va multumesc din suflet pentru raspuns.
Buna ziua,
In anul nov 2012 am avut un proces pe rol la Curtea de Apel Cluj partea cealalta fiind Min.Muncii directia pers adulte cu handicap comisia superioara a pers adulte cu handicap(refuz incadrare in grad accentuat). Curtea de Apel respins cererea pe motiv ca nu sunt acte medicale care sa ateste complicatiile bolii... cu drept de recurs.S-a declarat recurs la care am anexat acte medicale si le-am trimis la Curtea de Apel Cluj urmand ca ei sa trimita spre solutionare dosarul la Inalta Curte de casatie si justitie.In mar 2013 am facut invesigatii mai compexe la Cluj tot pentru acelasi diagnostic intrebarea mea este daca se mai poate trimite acest act medical la Inalta curte de casatie si justitie pocesul nefiind inca solutionat.
Multumesc si va doresc multa sanatate.