avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Activitate alexx2009

Activitate alexx2009

rokambol a scris:

in orice caz daca ve-ti fi condamnat, veti fi dator si fiscuzului germna si acesta nu va iarta. succes

nu inteleg care este legatura fiscului german cu acest caz?
J H a scris:

Mai ramane si intrebarea, daca dvs sunteti raspunzator sau o firma...

Eu sunt proprietarul iar ei mi se adreseaza mie personal dar spun ca vor intenta actiune impotriva firmei mele.. Nu stiu de ce au dedus ei ca am si o firma.. Probabil ca s-au gandit ca daca am un site automat acesta trebuie detinut de o firma..
o_mores a scris:

1. Cat timp au fost publice acele pagini? Cati vizitatori aveti pe site, si cati dintre acestia au accesat respectivele pagini? Cati au descarcat respectivele softuri? E un site important in sectorul in care activeaza?

Ne intereseaza asta pentru ca sa putem estima un eventual prejudiciu care a fost adus marcii. Nu e acelasi lucru cand avem cateva cateva mii de viziatori sau cand avem cateva milioane... Nu cred sa fi descarcat respectivele programe mai mult de cateva mii. (in ipoteza in care avem un site cat de cat vizitat)

Nu cunoastem dreptul german, dar e imposibil ca daunele interese pe care le cere o parte sa nu fie corelate cu prejudiciul real, buna credinta a partii, etc.


Paginile respective (traducerile in germana) au fost adaugate acum aproximativ un an de zile..
Vizitatori pe tot site-ul in ultimele luni in medie erau de 15.000/zi . Respectivele pagini au fost accesate in total de aproximativ 500, max. 1000 ori in intreaga perioada. Din acestia probabil numai o parte au si descarcat programele.
Imi pare rau ca nu am logurile activate pe server pentru a putea vedea exact accesarile din ultima perioada.
Nu pot face nici o dovada cu nr-ul de accesari ale paginilor respective. Nu e un site f. important in domeniu tinand cont ca softpedia.com de exemplu are undeva pe la 1 milion de accesari zilnic, iar un site mediu gen download3k.com probabil pe la 50-100.000 accesari/zi
Cum vor putea ei estima prejudiciul daca eu nu pot face dovada nr-ului de accesari? Sau dansii pot cere oricat considera de cuviinta?


o_mores a scris:

2. Care a fost riscul de confuzie cu serviciile oferte de gmail.de? Respective softuri cand se instaleaza implica un acord de licenta cu utilizatorul in care se specifica foarte clar ca nu este vorba de serviciile oferite de gmail.de ci de serviciile Google. ("Google" means Google Inc., whose principal place of business is at 1600 Amphitheatre Parkway, Mountain View, CA 94043, United States. )

Nu conteaza ca nimeni nu citeste acele acorduri de licenta. Odata instalat programul se presupune ca utilizatorul a luat la cunostinta de termenii acordului. Sunt absolut convins ca nici cei de la gmail.de nu au suferit vreun prejudiciu de pe urma paginilor respective, dar asta nu i-a impiedicat sa forteze nota.



Riscul de confuzie cu gmail.de nu cred ca exista, cel putin pentru mine personal care nici nu auzisem pana acum de gmail.de
- "Gmail drive shell extension" nu implica nici un acord de licenta la instalare, dar la sfarsitul instalarii se face referire la "Google Mail"
- "Gmail notifier" are acord de licentiere in care se face referire la Google dar nu scrie adresa acestuia. Acest program este realizat chiar de Google.
- "Gmail manager" este un Add-On/Extensie pentru browserul Firefox. La instalarea acestuia nu se afiseaza nici un acord de licentiere. Cred ca toate Add-On-urile de Firefox se instaleaza fara a se afisa mesaje de licentiere.

Mentionez ca toate aceste programe sunt free, deci nu as fi putut obtine profit de pe urma distribuirii lor propriuzise.. La ce m-ar putea acuza ca as fi obtinut profit este prezenta unul banner pe paginile respective (desi nici acela nu a generat nici un fel de profit)



o_mores a scris:

Cat despre aspectele procedurale, cele mai multe sanse sa se judece in Germania - tara cu care speta are cele mai multe legaturi.

Oricum in cel mai rau caz... chiar daca instanta germana ar acorda niste despagubiri aberante (care incalca grav principiile legislatiei noastre comerciale si civile) sunt sanse bune ca acea hotarare sa nu poata fi executata silit la noi in tara pe motiv de incalcare a ordinii publice.


Puteti detalia putin va rog ce se intampla daca ma citeaza si nu ma gasesc ca sa spunem asa? Se poate sa ma judece in lipsa? Ma pot acuza pe civil sau penal? Ambele (civil/penal) pot fi judecate in Germania?
Andreea Lisievici a scris:

alexx2009 a scris:
ori tocmai acesta ar fi obiectul actiunii: sa demonstreze ca am comis un delict (incalcarea trademark-ului), nu?

Din pacate, da, cu consecinta ca instanta respectiva va fi competenta sa judece tocmai daca a existat sau nu delictul presupus.


deci ei trebuie sa ma actioneze de 2 ori in judecata, prima data pt. a decide ca a existat un delict si a 2-a oara pentru a cere daune?
Andreea Lisievici a scris:

In principiu aici, dar exista si exceptii. Competenta de judecata a instantei se apreciaza conform Regulamentului Bruxelles I, care prevede regula ca instanta competenta e cea de la domiciliul paratului. Cu toate acestea, prevede si exceptii:

3. in matters relating to tort, delict or quasi-delict, in the courts for the place where the harmful event occurred or may occur;
Cu alte cuvinte, pe baza alineatului subliniat ar putea intenta actiunea si in Germania. Indiferent de instanta competenta, legea aplicabila este o problema diferita, iar daca se aplica legea germana, atunci clar v-ar trebui un avocat care sa cunoasca dreptul german.


Ce as putea eu sa fac pentru a nu fi incadrat la exceptia respectiva?
Pentru a fi incadrat la delict nu trebuie dovedit mai intai ca am comis delictul respt? ori tocmai acesta ar fi obiectul actiunii: sa demonstreze ca am comis un delict (incalcarea trademark-ului), nu?
Alin Popescu a scris:

In al doilea rand, e important de stiut daca websiteul administrat de dvs. era administrat in realitate de o persoana juridica germana. In toate cazurile, este foarte probabil ca acestui diferend sa i se aplice legislatia din Germania.


Site-ul nu era admin. de mine personal (persoana romana)

Alin Popescu a scris:

1. Spuneti ca sunteti un site cu continut generat de utilizatori. In acest caz, nu puteti fi tras la raspundere cu privire la continutul gazduit decat in doua cazuri:
- cand continutul respectiv a fost postat de oameni care se afla sub imediata dvs. supraveghere (angajati, colaboratori platiti, etc)
- cand ati fost atentionat de o autoritate competenta (in niciun caz partea adversa nu e o autoritate competenta) cu privire la carcterul ilegal al materialelor gazduite si nu ati luat nicio masura pentru indepartarea acestora de pe site.



Le-am spus ca am sters imediat continutul ce am primit solicitarea lor si de asemenea ca site-ul era cu continut generat de utilizatori. (partea engleza a siteului cel putin e continut generat de utilizatori, dar in terms am trecut ca atunci cand acestia adauga continut isi dau acordul pentru traducerea acestora in alte limbi.. Nu mi-au raspuns la mail, mi-au trimis pe mail C&D, n-am semnat si zilele trecute au mai trimis un mail ca n-au primit C&D semnata, si daca nu o primesc pana la sf. sapt. deschid actiune legala impotriva mea.

Alin Popescu a scris:


2. In privinta legislatiei aplicabile, exista, intr-adevar, un curent in legislatia moderna care spune ca daca un site este scris intr-o anumita limba, atunci legislatia aplicabila unui raport juridic care intervine intre site si un potential consumator este legislatia statului in a carui limba este redactata interfata. Aici este important de stiut daca siteul avea o interfata in mai multe limbi, daca siteul este administrat de o companie sau de dumneavoastra ca persoana fizica, etc.


Desrierile programelor resp. le tradusesem in mai multe limbi (franceza, spaniola, germana, italiana, rusa) iar site-ul era administrat de mine ca pers. fizica (ca admin. eram trecut eu) nu o companie.

Alin Popescu a scris:

Eu cred ca sunt putine sanse sa se intample ceva in viitorul apropiat, daca toate lucrurile stau asa cum le-ati descris dumneavoastra mai sus.


Asa m-am gandit si eu la inceput, dar acum cred ca chiar vor sa ma dea in judecata, altfel nu reveneau cu cerinta sa le trimit C&D in cateva zile si se opreau odata ce le-am raspuns ca continutul resp. a fost sters.. Trag concluzia ca vor sa obtina bani sau site-ul resp :(

uranopos a scris:

acel C&D presupun ca facea mentiune la solicitarea de incetare a activitatii respective (de postare, in scop de downloadare, a executabilelor respective) in caz contrar urmand a fi luate masurile legale impotriva dvs.
consider ca ar fi bine sa consultati un avocat specializat in drept informatic. banuiesc ca print-screen-urile ar fi de folos dar nu stiu in ce masura ar fi luata in considerare forta lor probanta. de asemenea, dc toate s-au intamplat relativ recent, mai ramane cache-ul linkurilor pe care fusesera uploadate acele programe.
discutia este mult prea complexa si avand in vedere ca exista un element de extraneitate in aceasta situatie (firma fiind straina) trebuie ca respectivul avocat sa aiba cunostinte temeinice si de drept international privat. (luati legatura si cu un translator autorizat).
mult succes.


Daca in C&D s-ar fi facut referire doar la incetarea de a mai afisa paginile respective as fi semnat fara nici o problema..
Dar acolo sunt trecute pe langa aceasta urmatoarele cerinte:
- la orice incalcare a trademark-ului sa despagubesc persoana respectiva cu suma pe care o crede el de cuviinta iar daca nu sunt de acord cu suma respectiva valoarea ei sa fie stabilita de o anumita firma/instanta sin Hamburg
- la orice incalcare a trademark-ului sa despagubesc persoana respectiva cu 150.000 EUR (onorariul firmei resp. de avocatura)

Mie mi se par abusive aceste conitii si din aceasta cauza nu am semnat C&D.. Cum sa semnez ca platesc 150.000 de cate ori lor li se pare ca le incalc trademark-ul?

J H a scris:

sunt doua posibilitati:
- sa nu-i bagati in seama... exista riscuri aici...
-sa contactati un avocat care sa va reprezinte.. implica costuri...


Puteti detalia care sunt riscurile pentru cazul in care nu semnez C&D (ii ignor) si dansii deschid actiune legala impotriva mea?
Sunt in cautare de avocat pentru consiliere si eventualul proces..
Buna ziua,

Sunt propietarul un site de download in genul softpedia.com sau download.com (nu fac public site-ul deoarece paginile resp. au fost sterse si nu mai e nimic de vazut la acele adrese)
In urma cu cateva zile am primit un mail de la Firma de avocatura a unui om de
afaceri german cum ca anumite pagini ale site-ului incalca trademark-ul lor
"gmail" in germania. Este vorba de pagini in care se prezentau programele "gmail
drive shel extension", "gmail notifier" si "gmail manager". Descrierile
programelor respective erau traduse in limba germana si asa au concluzionat
dansii (cred) ca ma adresez consumatorilor germani incalcand trademark-ul lor in
germania asupra cuvantului "gmail". Mentionez ca este vorba despre aceeasi firma
care "a invins" google acum 1-2 ani in procesul asupra folosirii gmail-ului in
germania.
O pagina similara cu cea pe care o aveam eu cea de la adresa:
[ link extern ]
care este traducerea in germana a paginii: [ link extern ]

In respectivul mai dansii ma anuntau ca am incalcat tredmarkul respectiv si de
asemenea cereau sa semnez o declaratie de "cease and desist" in care aveau
anumite cerinte absurde de genul ca la orice incalcare viitoare a tredmarkului
resp. ma oblig sa platesc o suma care o stabileste proprietarul tredmarkului la
discretia lui, ca ma oblig sa platesc onorariul firmei de avocatura in valoare
de aprox 150.000 EUR, ca litiigile viitoare se vor judeca de o curte din
germania, etc.. Asadar am refuzat sa semnez declaratia resp. si incerc sa
ma preg. pt. ce e mai rau, adica un proces intentat de firma resp. Acum au trimis un reminder cum ca termenul a fost depasi si mi-au acordat un nou termen pana la sfarsitul acestei saptamani sa semnez si sa trimit "cease and desist" altfel vor deschide actiunea legala impotriva mea..
Am sters cele 3 pagini la care faceau referire imediat ce am primit mailul lor,
dar aceasta nu i-a impiedicat sa-mi trimita notificarea de cease and desist prin
posta.

As dori daca se poate sa ma ajutati cu sfaturi referitoare la problema mea si sa
clarific urmatoarele aspecte:

- trebuia/trebuie sa semnez cererea de "Cease and desist" desi aceasta continea cerinte
absurde pt. mine?
- eu fiind cetatean roman, daca respectiva casa de avocatura ma da in judecata,
trebuie sa ma dea aici in Romania sau ma poate da in judecata si in Germania?
- contentul respectiv fiind adaugat de utilizatori "users generated content" in
ce masura sunt eu raspunzator pentru contentnul respectiv si in ce masura
utilizatorii?
- pe ce baza demonstreaza ei ca am adresez consumatorilor germani? paginile
respective au fost traduse cu google translate in germana si nu cred ca este o
traducere cu foarte mare acuratete. De asemenea din cate stiu limba germana se
mai vorbeste si in alte tari (Austria de ex.)
- daca sunt dat totusi in judecata sunt suficiente printscreenturile cu paginile
respective pentru a demonstra ca acel content a fost pe site? eu a sters
paginile imediat ce am primit cererea lor..

Mentionez de asemenea ca pe siteul meu nu a fost gazduit nici un soft.. Paginile
respective contineau doar descrieri de programe (programe legitime de altfe) si
linkuri catre dezvoltatorul programului + link de descarcare de pe siteul
producatorului

Orice alt sfat este binevenit.
De asemenea as dori sa va rog daca cunoste cineva (sau daca este printre dvs.)
un avocat specializat in probleme de drept intelectual cu care as putea sa ma
consilieze mai mult ,fata in fata (contra cost, bineinteles) si eventual sa ma reprezinte in
cazul unui eventual proces.


Multumesc frumos