Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Plangere penala in 10 randuri
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Plangere penala in 10 randuri

:( Buna ziua. Din pacate nu am studii juridice si din nefericire a trebuit sa-mi reprezint parintii (printr-o procura generala judiciara) mai bine de 2 ani in fata diferitelor instante din judetul Gorj. Un vecin actioneaza in judecata parintii mei de 2-3 ori pe an pentru te miri ce' si eu sunt pus in situatia sa ma apar in fata actiunilor "sf-iste" ale acestui om. In ultimul proces intentat de vecin pentru "obligatia de a face" am propus in aparare proba cu 2 martori, iar reclamantul s-a opus. In cauza s-au audiat cei 2 martori propusi de mine pentru a se constata daca in urma unei executari din anul 2004, au mai ramas diferite constructii sau obiecte pe terenul in litigiu. Amandoi martorii au avut declaratii asemanatoare, cunoscand situatia din teren. Reclamantul, insa a formulat plangere penala impotriva unui martor (care-mi este un foarte bun prieten si care nu a mintit cu nimic) pentru marturie mincinoasa. Martorul a fost chemat prin telefon la sediul Plitiei sa dea o declaratie, dar solicitand sa vada de ce este acuzat a constatat ca la dosar nu se afla decat plangere penala formulata in mai putin de 10 randuri, cu formularea clasica, dar fara sa fie invinuit punctual cu referire directa la daclaratia data. Doar ceva de genul "... pentru savarsirea infractiunii de marturie mincinoasa, pe care o voi dovedi cu martori". Nici o referire la ce aspect ar fi neadevarat sau macar numele sau declaratia altei persoane care ar sti ca altfel este situatia din teren. Mai mult agentul care face cercetarile s-a enervat in momentul in care cel acuzat a declarat ca fara sa fie acuzat in mod punctual unde ar fi mintit, nu poate sa dea nici o declaratie.
Ia cititi voi art 278 indice 1, alin 11 cod de procedura penala si apoi interpretati cum vreti voi.
Si inca una, daca tot se vb de practica atunci sa citim si doctrina: uitati-va si intr-o carte de penal special la infr. de denunt calomnios. Astept apoi replica.#-o
Asaaa..... acum ca noi citiram, citesti si tu ce ai scris?:)

Puterea de lucru judecat exista atunci cand s-a dat o soltuie printr-o hotarare judecatoreasca definitiva, nu printr-o solutie a procurorului.
Chiar si in art. recomandat de tine se vb de o condamnare definitiva.#-o

Ia zi-mi..... iar te-ai "grabit" cand ne-ai gratulat, nu-i asa?!:P
si nu cumva respingerea plangerii adresata instantei are acelasi efect cu a lasa timpul sa treaca fara sa faca plangere la instanta? Nu ramane si intr-un caz si-n celalalt hotararea procurorului? Interpretarea legii se face in spiritul ei nu in litera ei. Ai citit si-n penal la denunt calomn?
Nu, trebuie sa recunosc:"> Indemnul a venit dupa mine#-o

Intereseaza prea putin solutiile procurorului, cat timp numai instanta e cea care te "arde".

Ce anume vrei sa citesc la denuntz? Citesc si.... interpretam.... Da' putem s-o facem neunitar.....? C-ar fi atat de plictisitor......#-o