Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Plangere penala in 10 randuri
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Plangere penala in 10 randuri

:( Buna ziua. Din pacate nu am studii juridice si din nefericire a trebuit sa-mi reprezint parintii (printr-o procura generala judiciara) mai bine de 2 ani in fata diferitelor instante din judetul Gorj. Un vecin actioneaza in judecata parintii mei de 2-3 ori pe an pentru te miri ce' si eu sunt pus in situatia sa ma apar in fata actiunilor "sf-iste" ale acestui om. In ultimul proces intentat de vecin pentru "obligatia de a face" am propus in aparare proba cu 2 martori, iar reclamantul s-a opus. In cauza s-au audiat cei 2 martori propusi de mine pentru a se constata daca in urma unei executari din anul 2004, au mai ramas diferite constructii sau obiecte pe terenul in litigiu. Amandoi martorii au avut declaratii asemanatoare, cunoscand situatia din teren. Reclamantul, insa a formulat plangere penala impotriva unui martor (care-mi este un foarte bun prieten si care nu a mintit cu nimic) pentru marturie mincinoasa. Martorul a fost chemat prin telefon la sediul Plitiei sa dea o declaratie, dar solicitand sa vada de ce este acuzat a constatat ca la dosar nu se afla decat plangere penala formulata in mai putin de 10 randuri, cu formularea clasica, dar fara sa fie invinuit punctual cu referire directa la daclaratia data. Doar ceva de genul "... pentru savarsirea infractiunii de marturie mincinoasa, pe care o voi dovedi cu martori". Nici o referire la ce aspect ar fi neadevarat sau macar numele sau declaratia altei persoane care ar sti ca altfel este situatia din teren. Mai mult agentul care face cercetarile s-a enervat in momentul in care cel acuzat a declarat ca fara sa fie acuzat in mod punctual unde ar fi mintit, nu poate sa dea nici o declaratie.
@Andrei:

Citeste la formele infr de denunt calom. si ai sa vezi acolo ca este o infr de pericol si ca se consuma in momentul sesizarii.

Faza consumarii : aceasta constituie ultima etapa din dezvoltarea infractiunii, etapa in care se produce rezultatul urmarit sau acceptat de faptuitor. Fapta ajunsa in momentul consumarii se numeste infractiune consumata.
ATENTIE: In momentul consumarii, se realizeaza o concordanta deplina intre latura subiectiva(intentia directa :reaua-credinta) si latura obiectiva(stabilirea in prealabil de catre instanta de fond a caracterului minicnos al invinuirii). a infractiunii, elementul moral fiind acoperit integral de cel material (actiunea plus urmarea). Deci, infractiunea consumata intruneste integral, nu numai sub aspect subiectiv,ci si obiectiv, continutul infractiunii pe care subiectul a voit sa o comita.

Sincer, nu vreau sa fiu malitioasa, dar cind vei avea primul dosar pe dent.calomn. iar partea vatamata va primi prin posta rezolutia procurorului , f. frumos motivata (explicindu-i ca faptei ii lipseste unul din elementele constitutive ale infractiunii -asta in cel mai bun caz ca de obicei vezi: 10(a) cpp) atunci poate vei fi de acord.
Sau nu... si vei continua discutia...:D
Cu prietenie!;)
Gabriela PĂDURARIU, Alte profesii
Nu mai inteleg nimic :-/ #-o
Anterior am spus ca invinuitului ii este teama de obiectivismul OCP si nu mie. Si este normal sa ma intereseze ce se intampla cu prietenul meu deoarece tocmai din acest motiv v-am cerut sfatul... Eu tocmai din acest motiv am intrebat daca se poate accepta inregistrarea discutiilor dintre invinuit si agentul care face cercetarea. Pentru a PUNE PRESIUNE pe acel agent sa-si faca treaba CORECT pentru ca invinuitul nu are nimic de ascuns, iar OCP sa NU SARA peste PROCEDURA sau sa-l INTIMIDEZE cand da declaratia. EU nu am nici un interes decat sa fie o cercetare obiectiva.
Nu chiar dumneavoastra AVLIL ati spus intr-un post anterior citez: "Data: Marti, 27 Februarie 2007, 16:47
Subiect: Plangere penala in 10 randuri
Daca nu a mintit, martorul nu are de ce sa-si faca griji; faptul ca vecinul nu a facut plangere decat impotriva unui martor desi ambii au declarat asemanator poate fi folosit in aparare. De asemenea si prietenul poate demonstra cu alti martori ca a declarat adevarul si nu cred ca procurorul sa dea inceperea urmaririi penale. Dupa finalizarea acestei plangeri prietenul poate face plangere pe denunt calomnios impotriva vecinului.
Cred insa ca gresiti lasandu-l sa-si faca mereu de cap; angajati un avocat si faceti-l sa plateasca semnificative cheltuieli de judecata. Cand vad ca tot dau bani, oamenii se mai potolesc...
Impresia vecinului poate fi ca sunteti fara aparare, impresionabil sau mai stiu eu cum. Sunt oameni procesomani, insa acestia isi gasesc de regula un domeniu sau o persoana care le convine. Dati-i de inteles ca nu mai e de joaca!.

Bafta! " ?
Acum ce sa mai inteleg?:(

@Andrei:

Citeste la formele infr de denunt calom. si ai sa vezi acolo ca este o infr de pericol si ca se consuma in momentul sesizarii.

Faza consumarii : aceasta constituie ultima etapa din dezvoltarea infractiunii, etapa in care se produce rezultatul urmarit sau acceptat de faptuitor. Fapta ajunsa in momentul consumarii se numeste infractiune consumata.
ATENTIE: In momentul consumarii, se realizeaza o concordanta deplina intre latura subiectiva(intentia directa :reaua-credinta) si latura obiectiva(stabilirea in prealabil de catre instanta de fond a caracterului minicnos al invinuirii). a infractiunii, elementul moral fiind acoperit integral de cel material (actiunea plus urmarea). Deci, infractiunea consumata intruneste integral, nu numai sub aspect subiectiv,ci si obiectiv, continutul infractiunii pe care subiectul a voit sa o comita.

Sincer, nu vreau sa fiu malitioasa, dar cind vei avea primul dosar pe dent.calomn. iar partea vatamata va primi prin posta rezolutia procurorului , f. frumos motivata (explicindu-i ca faptei ii lipseste unul din elementele constitutive ale infractiunii -asta in cel mai bun caz ca de obicei vezi: 10(a) cpp) atunci poate vei fi de acord.
Sau nu... si vei continua discutia...:D
Cu prietenie!;)

Nu pot sa zic ca am experienta in practica, dar daca ar fi sa aleg intre doctrina si practica eu unul as alega doctrina. Eu am zis doar ca denuntul calomnios este o infractiune de pericol si ca se consuma in momentul introducerii denuntului mincinos. pe cale de consecinta o infr. de denunt calomnios eu cred ca se dem doar cu reaua-credinta a celui care care a facut denuntul si cu facerea denuntului. Clar reaua-credinta nu se poate demonstra atat timp cat mart minc se afla inca pe rolul instantei sau in lucru la parchet, insa sa zicem daca se incheie procesul fara a se ajunge in instanta eu cred ca reaua-credinta se pote dem si prin alte mijl de proba decat hot instantei. Eu zic ca n-are rost sa mai intram in polemica, probabil sunt 2 pareri diferite, ca multe altele in drept:) si sa ne respectam unul la altul opinia. La fel zic tot cu prietenie:)