avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Trecerea granitei cu copii minori
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Trecerea granitei cu copii minori

Sunt divortata copii sunt dati pentru crestere si ingrijire la mine cu hotarare definitiva si irevocabila vreau sa stiu daca la granita imi trebuie hirtie scrisa ca fostul sot e de acord cu plecarea copiilor.
Cel mai recent răspuns: DanDaniel , utilizator 16:41, 26 Aprilie 2011
=D>E vero dar in cazul meu el e cel care nu vrea sa vada copii .In 2ani i-a vazut de 3ori numai putine minute .....nu s-a prezentat la divort ....
VA intreb si daca doresc sa plex definitive din Tara pentru a ma casatorii cu un cetatean SUA am nevoie de acordul fostului sot pentru a lua si fetita?data mi-a fost incredintata mie sore crestere prin sentita definitiva si irevocabila dar fostul sot are drept de visits.va multumesc
sweet a scris:

VA intreb si daca doresc sa plex definitive din Tara pentru a ma casatorii cu un cetatean SUA am nevoie de acordul fostului sot pentru a lua si fetita?data mi-a fost incredintata mie sore crestere prin sentita definitiva si irevocabila dar fostul sot are drept de visits.va multumesc


Din cate stiu Ambasada SUA cere acordul tatalui pentru eliberarea unei vize minorului. Intrebati la ei pentru confirmare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Doresc sa plec din tara cu copiii Lili Sina Lili Sina Sunt o mama, in care Curtea de Apel Timisoara imi incredinteaza spre crestere si educare cei doi copii (17 si 12 ani), decizia fiind irevocabila, fara ca in ... (vezi toată discuția)
Vacanta in afara tarii/divortata/de ce acte am nevoie sa scot copilul din tara Teodora77N Teodora77N Buna ziua Anul acesta vream sa plecam in vacanta in Bulgaria. Sunt divortata din 2007 iar copilul mi-a fost incredintat prin hotarare judecatoreasca def si ... (vezi toată discuția)
Iesirea minorului din tara mish mish Imi puteti spune daca un minor, aflat in ingrijirea mamei(sentinta judecatoreasca in urma divortului), poate iesi din tara(in vacanta) fara acordul scris al ... (vezi toată discuția)