Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Art 55 b cu preaviz?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Art 55 b cu preaviz?

Am facut cerere pt incetarea contractului de munca cu art 55 lit.b, dar am folosit si termenul de preaviz referitor la cate zile mai lucrez acolo.NU am folosit termenul de demisie.
Juridic, legal au voie sa-mi incheie contractul cu art 79 demisie?
Am fost la un interviu si le-am spus ca am incheiat cu art 55 amiabil, apoi a trebuit sa apar mincinos si sa le spun ca de fapt surpriza au inregistrat art 79
Va rog mul daca se poate sa ma ajutati.
Domnul nu s-a informat corect cand a facut cererea de incetare.
A stipulat in cerere atat art. 55b dar a indeplinit si conditiile pentru demisie, respectiv preavizul....
Astfel angajatorul a decis situatia care i-a convenit, in sensul ca poate nu a fost deacord ca acest angajat sa plece, nu ar fi dorit sa il piarda.
Insa cum demisia nu trebuie acceptata....angajatorul a considerat ca dorinta de incetare a cim este unilaterala (apartine doar angajatului), nu cade de acord in termenii art. 55b si atunci ramane 79.1.
Nu cred ca o cerere de incetare a c.i.m. poate avea in cuprinsul ei mai multe alternative ... ori este demisie ori este incetare cu acordul ambelor parti ... nu se poate sa le cuprinda pe amandoua.