avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... controale DSV la interval de 4 luni contra unui cost ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

controale DSV la interval de 4 luni contra unui cost de 50 lei

Stimati domni,
Poate ma ajuta cineva in a ma lamuri in urmatoarea problema: acum 1 luna am infiintat o I.I. cu obiect activitate comert cu legume -fructe si produse complementare de origine nonanimala, iar spatiul l-am amenajat cf. normelor europene inclusiv aer conditionat si termometru pt. monitorizarea temperaturii in incinta,la inspectia in vederea eliberarii autorizarii de la dsv, mi s-a transmis ca prezint un risc scazut, si in acest scop vor fi controale regulate de la dsv galati la 4 luni contra unui cost de 50 lei( ceilalti care au grad ridicat de risc vor primi controale la 1 luna contra cost); mentionez ca mi s-a transmis informatia ca acesti inspectori au contract pe o perioada determinata cu dsv si ca isi finanteaza salariile din aceste taxe stranse in urma controalelor, poate imi spune cineva cat de legale sunt aceste controale periodice si care este legea
multumesc,
cu respect
naum g.
Cel mai recent răspuns: ginan , utilizator 06:17, 8 Iulie 2010
La nivel local va fi foarte greu pentru ca aici sunt comunitati mici si in general toti se cunosc si merg cam impreuna pe acelasi drum.
Sesizati DNA si politia judeteana.
si mie mi se pare ca este o gaselnita la nivel local ,probabil de partid, cred ca am sa actionez cand o vina in control sau o sa mai intreb alte persoane la DSV
multumesc pt. amabilitatea de a-mi raspunde
Daca ati avea cum sa organizati un falgrant in colaborare cu organele de politie sau cu parchetul, altfel ar sta situatia.
Ultima modificare: Luni, 21 Iunie 2010
Radu Gabrian, Mediator
multumesc pt. informatii ,dar intr-un orasel mic nu stiu ce rezultat ar avea , cred ca o sa contactez superiorii lor pe site-ul ansvsa
am gasit ceva pe site-ul ansvsa.ro la legislatie pag. 5 ORD 203/2007privind organizarea activitatii de control la produse de origine nonanimalasi regul. 882/2007, tarif de 48,6lei/h, si la anexa in care este indicat timpul necesar controlului nu am gasit magazin de desfacere cu amanuntul ci numai depozite en-gros,iar controlul se face la 6 luni daca obtii calificativul f. bine nu la 4 luni ,cum mi s-a comunicat,ma gandesc ce controale fac la cei cu tarabe in piata si la aprozare deschise in garaje printe blocuri,sau acestia nici nu au obtinut o autorizatie de la dsv ,asa ca nu intnra in calcul

Alte discuții în legătură

Care este legal aplicabilitatea amenzii pentru reprezentantul legal al operatorului economic? karmenaurelia karmenaurelia Conform Ordinului 113/2008 operatorul economic este - orice persoana fizică sau juridică care prelucrează, procesează, depozitează, transportă, ... (vezi toată discuția)
Cu ce pot trece granita tarii? cris_cos cris_cos anul acesta plec pentru prima data in afara tarii, in italia, unde lucreaza socrii mei si as vrea sa stiu cu ce pot trece la vama fara sa primesc amenda. ma ... (vezi toată discuția)
De ce ....? Magda Staicu Magda Staicu ... trebuie sa pierd 5,49 lei, cheltuiti pe o punga de miez de nuca, \"produs cu deosebita grija in Romania de S.c. Efes Export ... Maracineni jud Ag, ... (vezi toată discuția)