Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediul fara plata
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediul fara plata

Din ce act normativ rezulta ca in cazul concediului fara plata nu se platesc asigurarile sociale si nu se constituie vechime in munca. Solicit aceasta in vederea acordarii unui raspuns oficial, care trebuie motivat legal.
Va multumesc anticipat
1. Asigurarile sociale se platesc in functie de venitul (salariul) obtinut, un anume procent aplicat salariului.
2. Daca nu este salariu nu este nici contributie la pensii, sanatate si somaj, adica nici stagiu de cotizare (vechime).
3. Nu o sa gasiti o lege speciala in care sa se spuna ca perioada de CFP nu este vechime in munca. Asta o s-o gasiti in Legea pensiilor, Legea sanatatii si Legea somajului, in care se spune cum se calculeaza aceste contributii.
4. Daca doriti, puteti sa va platiti singur, ca persoana fizica, aceste contributii, prin incheierea de contracte de asigurare sociala cu Casa de Pensii, Casa de Asigurari de Sanatate si Agentia de Somaj.