Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Revizuire - art.322 pct.1 si 7
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Revizuire - art.322 pct.1 si 7

Buna ziua,
ma adresez specialistilor in drept cu rugamintea de a ma ajuta avand in vedere urmatoarea situatie:
- litigiu de munca solutionat cu hotarare definitiva si irevocabila, in favoarea mea.
- unul dintre parati(revizuent) formulează cerere de revizuire conf. art.322 pct.1 şi 7.
- eu formulez intâmpinare si invoc exceptia tardivitatii introducerii cererii( pronuntata hotararea in recurs în 03.06, introdusa cererea de revizuire in 19.07.2010)
- instanta da termen pentru a aduce la cunostinţa revizuentei exceptia invocata.

Cum credeti ca se poate apara iar exceptia sa nu fie admisa? Credeti ca mai are vreo sansa?
Va multumesc.
Multumesc pentru raspunsuri.
Cererea de revizuire este impotriva unei decizii pronuntate in recurs de Curtea de Apel. In acest caz termenul pentru revizuire nu este de 30 de zile de la pronunţare?
raluca30 a scris:

Multumesc pentru raspunsuri.
Cererea de revizuire este impotriva unei decizii pronuntate in recurs de Curtea de Apel. In acest caz termenul pentru revizuire nu este de 30 de zile de la pronunţare?

da partial!
aveti raspunsul mai sus scris de @freeelis
raluca30 a scris:

Multumesc pentru raspunsuri.
Cererea de revizuire este impotriva unei decizii pronuntate in recurs de Curtea de Apel. In acest caz termenul pentru revizuire nu este de 30 de zile de la pronunţare?

In acest caz, termenul este de 30 de zile de la pronuntare ... aveti grija la calculul acestuia, potrivit art.101 C.proc.civ. .... nu se ia in calcul nici ziua cand a inceput, nici ziua cand s-a sfarsit termenul.