Forum Discuţii diverse Discuţia la modă Cardul de sanatate cu microcip... Pericol sau ...
Discuție deschisă în Discuţia la modă

Cardul de sanatate cu microcip... Pericol sau binefacere?

Dupa discutiile fara finalizare , privind cartile de indentitate electronice `666`, pasapoartele biometrice.. iata ca acum se vorbeste despre cardurile de sanatate cu microcipuri - fiind stabilit si termenul de ianuarie 2012 . Suntem cobai, sau nu ? In Olanda, Finlanda, Spania, Norvegia, sunt carduri de sanatate , dar fara microcipuri..
In curand se va aplica insertia subcutanata a microcipurilor........Controlul mintii si reflexe impuse... Grav!!
Fiecare roman , asigurat si NEASIGURAT va fi obligat sa aiba astfel de card,DE SANATATE - cu microcipuri, fara de care, nici aspirina, nu o mai poate cumpara de la farmacie...
In acestea sunt inmagazinate toate informatiile in cel mai mic detaliu despre posesorul de card.. de la datele de stare civila, studii, CNP, familie , domiciliu, stare de sanatate cu diagnostice, pana la ..orice.
Aceste carduri pot fi citite de la distanta, iar prin sistemul nu prea complicat, poate fi folosit si ....de catre medic.
Cine altcineva mai poate intra in sistem??
Multi.... si importanti.. Cu ce alte scopuri ?
Daca prin cardul telefonului poti fi localizat .... ma ingrozesc cand ma gandesc ca prin scanare, se pot "aduna" informatiile cu privire la un grup imens de oameni.
Daca s-au intamplat atatea lucruri ingrozitoare prin `copierea` sau `clonarea` cardurilor de banca, urmarirea de catre serviciile secrete si identificarea unor persoane, apoi folosirea acestui fel de sistem in marile atentate, localizarea unor fosti oameni politici...apoi arestati (Serbia).. si multe alte chestii la care nu avem acces, ma apuca groaza...
NU ma pricep.. asta nu ma impiedica sa am niste temeri...
Este dubios!!?? In acest moment, esti asigurat, dar nu beneficiezi de aproape nimic daca mergi la un spital. Pentru bolnavul NEASIGURAT cu capul spart, nici macar bandajul nu i se da....ca nu este asigurat....dar i se da un card cu microcip..., !!!
Oare, nu au - cu totul alt scop??
Acest card va trebui sa il pastram asupra noastra..... Va deveni o Carte de indentitate mult mai ampla ??
Oare de ce Senatul, Parlamentul , Prefecturile- nu au carduri, nici macar pentru salarii??
Vreau sa aflu pareri, poate ma `dumiresc` si eu....
ContSters122901, utilizator
lndines a scris:

Dupa discutiile fara finalizare , privind cartile de indentitate electronice `666`, pasapoartele biometrice.. iata ca acum se vorbeste despre cardurile de sanatate cu microcipuri - fiind stabilit si termenul de ianuarie 2012 . Suntem cobai, sau nu ? In Olanda, Finlanda, Spania, Norvegia, sunt carduri de sanatate , dar fara microcipuri..
In curand se va aplica insertia subcutanata a microcipurilor........Controlul mintii si reflexe impuse... Grav!!
Fiecare roman , asigurat si NEASIGURAT va fi obligat sa aiba astfel de card,DE SANATATE - cu microcipuri, fara de care, nici aspirina, nu o mai poate cumpara de la farmacie...
In acestea sunt inmagazinate toate informatiile in cel mai mic detaliu despre posesorul de card.. de la datele de stare civila, studii, CNP, familie , domiciliu, stare de sanatate cu diagnostice, pana la ..orice.
Aceste carduri pot fi citite de la distanta, iar prin sistemul nu prea complicat, poate fi folosit si ....de catre medic.
Cine altcineva mai poate intra in sistem??
Multi.... si importanti.. Cu ce alte scopuri ?
Daca prin cardul telefonului poti fi localizat .... ma ingrozesc cand ma gandesc ca prin scanare, se pot "aduna" informatiile cu privire la un grup imens de oameni.
Daca s-au intamplat atatea lucruri ingrozitoare prin `copierea` sau `clonarea` cardurilor de banca, urmarirea de catre serviciile secrete si identificarea unor persoane, apoi folosirea acestui fel de sistem in marile atentate, localizarea unor fosti oameni politici...apoi arestati (Serbia).. si multe alte chestii la care nu avem acces, ma apuca groaza...
NU ma pricep.. asta nu ma impiedica sa am niste temeri...
Este dubios!!?? In acest moment, esti asigurat, dar nu beneficiezi de aproape nimic daca mergi la un spital. Pentru bolnavul NEASIGURAT cu capul spart, nici macar bandajul nu i se da....ca nu este asigurat....dar i se da un card cu microcip..., !!!
Oare, nu au - cu totul alt scop??
Acest card va trebui sa il pastram asupra noastra..... Va deveni o Carte de indentitate mult mai ampla ??
Oare de ce Senatul, Parlamentul , Prefecturile- nu au carduri, nici macar pentru salarii??
Vreau sa aflu pareri, poate ma `dumiresc` si eu....

De aici a pornit discutia. Nu ma consider egala Pentagonului, dar nu trebuie sa subscriu pentru ca nu sunt. Nu cred ca ne mai pastram identitatea daca vom figura in bazale de date ca simple numere. Apoi, de ce sa fie obligatoriu, daca exista libertate de opinie? Ca nu ma recunoaste sistemul electronic? Pai nu asa ar trebui pusa problema, ci daca platesc asigurari de sanatate, sistemul trebuie sa fie adaptat astfel incat sa fie tratati cei asigurati, nu restul!
Eu nu inteleg de ce in Romania trebuie pus totdeauna "carul inaintea boilor"? De ce este important sa ne aliniem la niste standarde restrictive si costisitoare, cand nu avem capacitatea de a gestiona problemele simple si, mai ales, sa fie utile, nu imperative. Ce beneficiu aduce si cui un astfel de sistem? Neasiguratului? Ca si el trebuie sa aiba card cu microcip!
Ca sunt retrograda? Ok, imi asum calificativul, Poate si aceasta caracteristica va aparea in evidentele acelui card faimos.
Egalitarismul n-a adus progres, diversitatea intotdeauna.
elena138, utilizator
Cardul nu ne egalizeaza..... ci atunci cand se duce o persoana sa se interneze in spital si nu este asigurata, va fi internata, va fi ingrijita, operata, tratata etc, .....dar isi va plati integral aceasta asistenta medicala.

Cred ca mergeti un pic cam departe, in zona stiintifico-fantastica unde sunt creati indivizi prin clonare cu....amaratul de card cu cip, purtator de niste nesemnificative date personale (culmea ca sunt si litere in acele date!) importante numai pentru sistemul medical nu si pentru spargatorii mizerabili de banci, sisteme de securitate a statelor etc.
Cu regret,afirm ,ca atunci cand am relatat despre frica de ceva nou,ma refeream la situatia ca NOI nu suntem prea pregatiti ca sa primim noul,indiferent sub ce forma ar fi acesta ,iar acolo am aratat si motivele.
Pe de alta parte ,sunt obligat sa ma refer din nou la problema costurilor,care imi par nejustificate pe timp de criza,iar aici,din acest punct de vedere,sunt de acord cu d-na"Elena38".
Restul,cred eu,ca sunt multe probleme create artificial,de diferite situatii anterioare,prin care a trecut poporul roman sau de situatii conjuncturale ,datorate fie insuficientei informatiilor,fie unui anumit grad de intelegere a lucrurilor sau de influente exterioare,nu intotdeauna si justificate.
Radu Gabrian, Mediator
Pledez pro domo, informatica aplicata intr-un domeniu, caci asta inseamna cardul cu cip, intotdeauna va insemna macar eficientizarea pe termen lung a gestiunii acelui domeniu.
Cand e vorba de eficientizare ne putem pune problema costurilor numai specific (daca sunt prea mari la noi decat in alta parte), dar nu la modul general ca "e costisitor si mai bine cumparam antibiotice in spitale". Da, costa, dar pe termen lung se va dovedi, si asta o spun in deplina cunostinta de cauza, o sursa importanta de economii la buget si de cheltuieli bine organizate si controlate.

Antibioticul care se poate cumpara acum cu banii de la implementarea cardurilor va fi consumat si va trebui sa se aloce alti bani la antibiotice nefacand altceva....si asa mereu. Dar, investind acum in acest sistem informatic, poate se va mai amana cumpararea primei serii de antibiotice, sistemul devenind in timp "fabrica de bani" pentru viitoarele serii de antibiotice.

Nu stiu daca am fost prea clara, dar ideea e ca in sanatate trebuie sa se investeasca in adevaratul sens al cuvantului (investitia produce bani, odata pusa sa lucreze), nu numai sa se consume.

Nimic nu poate fi perfect de la inceput, dar bine ca va incepe implementarea, peste cativa ani ne vom fi obisnuit cu acest card de sanatate asa cum ne-am obisnuit si cu cardurile bancare, carduri de bonusuri ale magazinelor si....multe alte binefaceri ale noilor tehnologii.

Identitatea, personalitatea si alte atribute ale omului care suntem nu ne va fi afectata de acest card cu cip decat in masura in care dorim noi sa ramanem un cod_ID, altfel....bibliotecile lumii ne sunt deschise. :)
Nici mie nu imi place ideea sa fiu “vizibila” oriunde si oricand pentru oricare capabil sa afle ce si cum… Dar… voi ramane “departe” cat e posibil…
Nu sunt in “sistem” si ma straduiesc sa raman in afara acestuia… O fi bine, o fi rau…?! Greu este, oricum…
Nu ma gandesc la “teoriile conspiratiei”… ci doar la aceia care nu ma “iubesc”… Nu vreau sa apar pe youtube impotriva vointei mele, nu vreau sa fie publicate anumite date despre mine pe te miri ce blog… Pentru ca de se intampla aceasta nu prea mai sunt multe de facut…

E greu sa dovedesti ca cineva a obtinut informatiile ilegal… Si avand in vedere cat de usor pot fi “sparte” anumite site-uri… Mai ales cele romanesti… Pe bune: stiu ce scriu despre vulnerabilitatea site-urilor romanesti… Si… cui ii convine sa stie un “neica nimeni” ca el sufera de… angoasa metafizica? Pentru un cetatean care nu are decat un loc de munca anonim sau e pensionar nu ar fi mare lucru… dar pentru unul care se “zbate” e… ucigator sa se afle ca sufera de angoasa metafizica…
Parerea mea… Si nu este vorba despre “nou”…