Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... enigma mostenirii..:)
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

enigma mostenirii..:)

sotia mea are un bunic vaduv de 30 de ani dar care incepand de la un an dupa moartea sotiei traiese in concubinaj. el ar vrea sa ii lase nepoatei lui ( sotiei mele ) mostenire imobilul.
care este cea mai buna solutie , vazand ca ii este teaama sa faca contract de v/c, iar dorinta lui este ca dupa moartea lui nimeni sa nu o dea afara pe concubina..
sau mai bine zis nepoata sa intr in posesia imobilului numai dupa trecerea in nefiinta a concubinei...
@adutescu...cine sunt rezervatarii ca nu m-am lamurit...
Cred ca dl Adutescu a inteles ca sunt doi nepoti - dar din cate vad eu exista o singura nepoata, si un frate... dar nu al nepoatei in cauza - ci al celui despre care succesiune se vorbeste.

Nepoata il inlatura de la mostenire pe fratele lui de cujus, asadar testamentul ramane o varianta ieftina prin care se poate rezolva cu suficienta forta juridica doleantele bunicului.
ovi_dragomir a scris:

@adutescu...cine sunt rezervatarii ca nu m-am lamurit...

"Socrul" si fratele lui, plecat din tara.
Bunicul vrea sa ii lase nepoatei, al carei tata traieste. Acest tata are si un frate ( cel plecat din tara)
:)
Got it?

@candidate_at_law
Acelasi raspuns, cu mentiunea ca se discuta despre succesiunea unei persoane care are doi copii in viata si doreste sa gratifice o nepoata ( fiica unuia dintre copiii lui).

Cititi speta atent.
Ana-Maria Dutescu, Avocat