avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... se poate face stagiatura in UK ?
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

se poate face stagiatura in UK ?

Locuiesc in Marea Britanie si am terminat dreptul in Romania. In cazul in care sunt declarat admis la examenul de admitere ca avocat care sunt sansele de a face stagiul aici in Marea Britanie? exista avocati romani care practica aici si au dreptul de maestru? doresc sa obtin dreptul de practica ca avocat roman dar in principiu as dori sa practic aici in Marea Britanie, exista si alternative la scenariul de mai sus?
Multumesc de raspuns. Totusi, am observat ca exista firme de avocatura care lucreaza in parteneriat cu firme din Anglia, ori au deschis birou la Londra, sau sunt asociate in multinationale cu sedii atat in Bucuresti cat si in Londra. Nu inteleg de ce n-ar putea stagiul sa fie efectuat detasat in cadrul firmei dar peste hotare, respectand celelalte obligatiuni aferente stagiului....recunosc, mi-ati recomandat sa citesc statutul dar inca n-am apucat, poate cheia e acolo
Lucrurile sunt foarte simple dupa parerea mea: apartenenta la un barou are loc in doua moduri: ca avocat national sau ca avocat strain. Avocatul national are prin definitie competenta practicarii dreptului din tara respectiva, iar examenele (intrare in barou si definitivat, la noi) se organizeaza din dreptul tarii respective. Daca dumneavoastra imi explicati cum ati putea face stagiul in UK pe drept roman, atunci am sa recunosc ca exista o lipsa in reglementare. Daca sunteti de acord ca in UK nu se practica dreptul roman, atunci probabil ca o sa intelegeti si de ce nu va puteti inscrie in barou in Romania ca avocat national. Situatia sta exact la fel in orice alt stat, fara ca asta sa insemne ca profesia nu se poate exercita in alt stat. Se poate, dar ca avocat strain si cu competenta limitata in acest mod.
Buna, vali_g! Cu aproape aceleasi intrebari m-am confruntat si eu, dar dupa lungi cercetari, cateva din ele s-au spulberat. Daca esti sigur ca nu vrei sa practici in Roamania, parerea mea este ca ai putea sa "ocolesti" stagiul de doi ani(care dupa cerere si indeplinid anumite conditii se poate limita si doar la 1 an) si totusi sa devii avocat.
Proiectul de Lege ( sau Legea nr. 51/1995 ) privind modificarea si completarea Statutului profesiei de avocat privind organizarea si exercitarea profesiei de Avocat, 2010 spune la Art. 12, punctele:
(1) Primirea in profesie se realizeaza numai in baza unui examen organizat de U.N.B.R., potrivit prezentei legi si Statutului profesiei de avocat.
(2) Cel care, pana la data sustinerii examenului de primire in profesia de avocat, a indeplinit functia de judecator, procuror, notar public, consilier juridic sau jurisconsult timp de 5 ani, dobandeste calitatea de avocat definitiv, cu conditia promovarii examenului de definitivat in profesia din care provine.
In concluzie, inscrie-te in Uniunea Colegiilor Consilierilor Juridici din Romania, te angajezi oficial ca si consilier juridic (poti oferi consiliere juridica la comunitatea romana din tara in care te afli, eventual...) si dupa 5 ani, sustii examenul de primire in profesia de avocat ca apoi sa devii avocat definitiv.
Intre timp, urmeaza un program de master (in principiu exista si special pentru straini cum avem noi aici in Germania de ex.) si dupa ce vei face demersurile necesare, poti dobandi si acolo statutul de avocat (european cred, trebuie sa mai fac cercetari) Sper ca informatiile mele sunt valabile :">. Succes!

Profesia de avocat se poate profesa intr-un alt stat dar sunt anumite reguli de urmat. Un avocat roman nu poate practica in UE numai cu facultatea sau incrierea in baroul romanesc.
De exempu
1. in Romania ai terminat facultatea dar nu ai sustinut examenul de intrare in barou,. pentru a deveni avocat in UE trebuie sa "validezi" diploma conseguita in Romania, la nivelul exigentelor UK ( este destul de greu costisitor si procedura e lunga) In acest caz Consulataul uk la Bucuresti examineaza toate examenele sustinute de tine in Ro,.. si dupa caz decide ce materii ai de dat diaferente in UK- prezentandu-te la orice univ cu profil de drept. Posibil insa sa-ti recunoasca tote examenele in acest caz poti cere inscsrierea ca si practicant (gasesti un avocat dispus sa te ia ca si practicant- dominus) dupa 2 ani dai examen de inscriere in barou si obtii titlul de avocat pledant
2. azul in care obtii recunoasterea a dor 3 ani de facultate ( e posibil Consulatul UK sa recunoasca toate examenele sustinute in Ro, si mai ales sa-ti impuna sa dai diferente la materiile specifice dreptului englez. In acest caz te prezinti la orice facultate de drept engleza si urmezi un an sau doi in functie de cate diferente ai de dat ( nu cunosc pasii in UK - eu am facut toate astea in Italia) Cand termini si ai diploma recunoscuta la nivelul lor, cauti un avocat- dominus- si faci cererea pentru a deveni avocat stagiar, - examen dupa 2 ani, si in sfarsit devii avocat.
3. Posibilitatea in care x este deja avocat in Romania, cu examenul de intrare in baroul romanesc superata- aici exista regula avocataului stabilit,. pdar nu primesti imediat dreptul de a fi avocat pledant decat dupa 3 sau 5 ani de avocat strain,.. care apoi devine avocat pledant. Nu cunosc procedura in UK
4. O alta varianta este sa gasaesti in Romania o firma de avocatura cu ramuri in UK care te angajeaza dupa care te detaseaza in Ue daca evident doresti asta ( prin transfer). dar tu vei ramane avocat roman- pe jurisdictia romana, Aici nu functioneaza legea avocatului stabilit, pentru ca pentru a beneficia de aceasta trebuie sa fii inscris si in baroul lor,-- de la acel moment se calculeaza perioada.
Daca vrei doar sa faci stagiatura , in senasul ca nu vei deveni avocat uk ci doar stagiar pe o anumita perioada pt a-ti largi orizontul, functioneaza varianta biroului de avocatura romanesc sedii in UK ( multinationala). Pentru a fi insa avocat pledant trebuie sa urmezi pasii impusi.
Mult noroc,.. nu este usor.
Daniela

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Avocatura nicolealex nicolealex buna , as dori sa stiu cum pot deveni avocat, inclusiv cuantumul taxelor care trebuie platite, daca este obligatorie urmarea cursurilor de la acel institut de ... (vezi toată discuția)
Pasi necesari pentru a deveni avocat ContSters256555 ContSters256555 Buna seara, Tocmai am terminat clasa a 11-a la un liceu din Cluj si pe viitor, m-am gandit sa aplic la Facultatea de Drept din Cluj. As dori sa stiu care ... (vezi toată discuția)
Avocatura in ue zerognost zerognost Un avocat definitiv in Romania poate profesa in Anglia? Ii e recunoscuta calitatea de avocat, studiile din Romania? Trebuie sa dea examene, teste ... (vezi toată discuția)