Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asigurarea pentru inundatii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asigurarea pentru inundatii

Buna ziua. Ma intereseaza o asemenea asigurare, dar nu in caz de calamitati. Vreau sa ma asigur pentru cazul in care vecinul ma inunda sau eu inund un vecin. In cazul in care vecinul ma inunda, asiguratorul isi recupereaza pagubele de la vecin sau eu va trebui sa-l dau in judecata ? Care este procedura ?
Mariana Apostol a scris:

Exista o asemenea asigurare.Dar nu acoperă decat in mica masura cheltuielile
cu reparația.Este bine oricumm să existe,pentru că sunt vecini care nu vor
să coopereze și in această situație o firma are alte parghii.

Reparatiile sunt acoperite in totalitate(pagubele) la cladire(tavan,pereti,pardoseli,zugraveli,tencuieli etc.) precum si la continut, daca s-a platit si aceasta acoperire(mobilier, aparatura, imbracaminte,covoare,mocheta etc.)
Ar fi bine sa argumenteti termenul de mica masura., pentru a ne lamuri total.
Am avut o asigurare la una din societațile de pe piața.
Vecinii de deasupra care sunt chiriași au avut o conducta fisurată sub cada.
Acestia nu ințelegeau ca trebuie verificat și pentru asta trebuiau sparte două
faianțe.
.Intr-o saptamana aproape tot tavanul porțiunea mastii conductelor
era compromisa.Cand s-a deplasat agentul constatator,a facut poze .Valoarea
despăgubirii a fost la acea vreme l60 lei.Pe mine m-a costat reparația
zugraveala 36oo.
In alt caz cand s-a spart o conducta de alimentare comuna ,firma asiguratoare
ne-a despăgubit cu 29o lei,iar reparația a costat 890.Adevarat parte din
reparație a plătit asociația.(dar la fondul de reparație am contribuit și eu)

Rectificare.Corect suma 360 lei in loc 3600.
fara alte detalii privin faptul ca de fiecare data despagubirea a fost mai mica decat plata reparatiilor, consider doua variante posibile:
1.Ati solicitat si acceptat o suma de despagubire calculata/oferita de asigurator fara a cuantifica lucrarile (gen regie proprie) si ati fi avut dreptul sa solicitati si diferenta pana la valoarea facturii;
2.Lucrarile efectuate au cuprins materiale/manopera in plus fata de constatarea tehnica initiala care le-a luat in calcul.
In ce priveste cazul in care accidentul este datorat partilor comune, vinovatul de producere (prin neefectuarea reviziilor/reparatiilor curente sau capitale, neinlocuirea conductelor uzate conf. norme, etc) adica asociatia, este tinut sa plateasca pentru ce ii apartine ca si cauza.
Care sunt pasii pentru notificarea vecinului in caz de inundatie si cum se dovedeste refuzul acestuia de a coopera?
Este suficient sa vina asiguratorul sa ma despagubeasca, ii spun de unde vine inundatia si apoi pregateste dosarul sa isi recupereze banii de la vecin, fara sa-l anuntam/invitam sa fie de fata la constatare?
kelebek, utilizator