Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incetarea raportului de serviciu ca urmare a ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incetarea raportului de serviciu ca urmare a reorganizarii institutiei - functionar public

Am primit preaviz pentru incetarea raportului de serviciu ca urmare a reorganizarii institutiei,prin desfiintarea postului-art.99 alin.(3) L.188/1999,fara sa mi se ofere posibilitatea de a participa la un examen pentru alt post in conditiile in care mai am 2 ani pana la implinirea varstei pentru pensionare.
Codul muncii se aplica si functionarilor publici?
Contractul colectiv de munca la nivel national se aplica?
Multumesc.
liviucfp, utilizator
Aveti dreptate, prevederile Legii nr. 329/2009 sunt aplicabile functionarilor publici din autoritatile publice centrale si din institutiile aflate in subordonarea / coordonarea acestora.

Dvs. nu ati precizat de la inceput ca lucrati in administratia locala, as fi scris ca va sunt aplicabile, pornind de la art. 117 din Legea nr. 188/1999, prevederile art. 81 din CCMUNN.

Sau, pe scurt:
-daca discutam despre centrale, trebuiau avute in vedere criteriile minimale prevazute la art. 6 din Legea nr. 329/2009;
-daca discutam despre locale, trebuiau avute in vedere criteriile minimale prevazute la art. 81 din CCMUNN.
Come on:hammer:

Repeat after me:
- personalului contractual i se aplica contractul colectiv de munca

- functionarului public i se aplica acordul colectiv de munca=D>

HOTÃRÂRE nr. 833 din 25 iulie 2007 privind normele de organizare şi funcţionare a comisiilor paritare şi încheierea acordurilor colective
ART. 22
(1) Acordul colectiv este convenţia încheiată în formă scrisă între autoritatea sau instituţia publică, reprezentată prin conducătorul acesteia, şi funcţionarii publici din cadrul autorităţii sau instituţiei publice respective, prin sindicatele reprezentative ale acestora ori prin reprezentanţii aleşi, în care sunt stabilite anual măsuri referitoare la:
a) constituirea şi folosirea fondurilor destinate îmbunătăţirii condiţiilor la locul de muncă;
b) sănătatea şi securitatea în muncă;
c) programul zilnic de lucru;
d) perfecţionarea profesională;
e) alte măsuri decât cele prevăzute de lege, referitoare la protecţia celor aleşi în organele de conducere ale organizaţiilor sindicale sau desemnaţi ca reprezentanţi ai funcţionarilor publici.
ART. 24
(1) Negocierea clauzelor şi încheierea acordurilor colective se fac în mod liber de către părţi, acestea aflându-se pe poziţie de egalitate juridică.
(2) Acordul colectiv se poate încheia exclusiv la nivelul unei autorităţi sau instituţii publice, clauzele acestuia producându-şi efectele numai pentru funcţionarii publici din cadrul autorităţii sau instituţiei publice respective.
Tanjiani, utilizator
Gabriela Pintea a scris:

Aveti dreptate, prevederile Legii nr. 329/2009 sunt aplicabile functionarilor publici din autoritatile publice centrale si din institutiile aflate in subordonarea / coordonarea acestora.

Dvs. nu ati precizat de la inceput ca lucrati in administratia locala, as fi scris ca va sunt aplicabile, pornind de la art. 117 din Legea nr. 188/1999, prevederile art. 81 din CCMUNN.

Sau, pe scurt:
-daca discutam despre centrale, trebuiau avute in vedere criteriile minimale prevazute la art. 6 din Legea nr. 329/2009;
-daca discutam despre locale, trebuiau avute in vedere criteriile minimale prevazute la art. 81 din CCMUNN.

Multumesc d.nei Gabriela Pintea si celor care au avut bunavointa a ma ajuta.
Pe perioada judecarii contestatiei in contencios pot beneficia de ajutor de somaj si daca castig trebuie sa-l returnez ?