Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... PARTAJ DIVORÞ
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

PARTAJ DIVORÞ

Bună ziua,
1.În situaţia în care soţii hotărăsc de comun acord să divorţeze pe cale amiabilă, bunurile dobândite în comun în perioada căsătoriei trebuie partajate în cadrul acţiunii de divorţ?
2.Ce costuri implică acest partaj?

Mulţumesc.
De comun acord cu sotia, printr-un act denumit tranzactie, stabiliti ce bunuri va revin in proprietate dv. si care revin sotiei. Acest act, va fi prezentat in proces de catre parti, semnat in fata judecatorului, iar instanta ia act de invoiala partilor printr-o hotarare de expedient.
Stimate IAMANDI CRISTIAN,

Bunurile dobandite in timpul casatoriei, de catre ambii soti (fac exceptie bunurile dobandite inainte de casatorie, cele provenite din mostenire, bunurile de uz personal şi cele destinate exercitării profesiei unuia dintre soţi) formeaza patrimoniul comun. De asemenea, obligatiile contractate de catre ambii soti sau de unul dintre ei dar in folosul ambilor, vor intra in "pasivul" patrimoniului comun.
Dupa divort, fostii soti pot imparti de buna voie bunurile comune. Adica, pot incheia un act juridic prin care, dupa ce au individualizat bunurile comune (si obligatiile, daca exista) transmit proprietatea acestora, unuia sau altuia, dupa voia lor.

Un salut cordial,

Av. Constantin Radu Calugaru
Vă mulţumesc tuturor pentru răspunsurile acordate cu profesionalism.
Ideea este ca eu şi soţia să cheltuim cât mai puţin pentru partajarea bunurilor comune.Cum se poate realiza aceasta? Eventual puteţi să-mi transmiteţi şi un model de act de tranzacţie?

Vă mulţumesc.