Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... recalculare pesie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

recalculare pesie

Am fost pensionat la data de 23.11.1989 prin Decizia nr. 89882/23.11.1989, fara sa mi se ia in calcul faptul ca, in perioada cuprinsa intre 18.03.1969 – 01.06.1987, am fost incadrat in grupa a II-a de munca.
Desi am solicitat Casei de Pensii sa-mi ia in calcul si aceasta perioada si am dovedit prin adeverinta faptul ca am fost incadrat in grupa a II-a de munca, casa de pensii mi-a respins cererea avand ca motivare o interpretare eronata a Deciziei nr.87/1999 a Curtii Constitutionale, eliberand o noua decizie de pensionare in acest sens,si anume Decizia nr. 89882/21.05/2009.
Decizia 87/1999 invocata de catre casa de pensii, spune clar ca trebuie sa fie recunoscute aceste drepturi si acordate sporurile aferente atat celor care sunt inca incadrati in munca, cat si celor care au fost pensionati anterior intrarii in vigoare a Decretului-lege nr. 68/1990, dar au lucrat in aceste conditii (incadrati in grupa a II-a de munca) . Orice alta interpretare contravine principiului egalitatii inscris in art. 16 alin. (1) din Constitutie.
In opinia mea, atat timp cat eu am lucrat si am fost incadrat in aceasta grupa de munca,iar legea imi recunoaste acest lucru, consider ca fiind un abuz faptul ca nu mi se si acorda sporul pentru aceasta perioada.
Intrebarea mea este care este motivare IN DREPT in temeiul careia se poate cere recalcularea pensiei.Va rog sa ignorati faptul ca actiunea ar fi tardiv introdusa, totul ma intereseaza mai mult teoretic.
Daca incadrarea in grupa de munca nu s-a facut in baza ordinelor nr. 59/1969, 105/1976 şi 210/1977, atunci, in conformitate cu prevederile ORDIN Nr. 50 din 5 martie 1990, nu beneficiati de incadrare in grupa intrucat se refera doar pentru personalul din activitate la aparitia ord 50.
"3. Beneficiază de încadrarea în grupele I şi II de munca, potrivit celor menţionate, fără limitarea numărului, personalul care este în activitate: muncitori, ingineri, subingineri, maiştri, tehnicieni, personal de întreţinere şi reparaţii, controlori tehnici de calitate, precum şi alte categorii de personal care lucrează efectiv la locurile de munca şi activităţile prevăzute în anexele nr. 1 şi 2.

Bruta, utilizator