avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 746 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... recalculare pesie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

recalculare pesie

Am fost pensionat la data de 23.11.1989 prin Decizia nr. 89882/23.11.1989, fara sa mi se ia in calcul faptul ca, in perioada cuprinsa intre 18.03.1969 – 01.06.1987, am fost incadrat in grupa a II-a de munca.
Desi am solicitat Casei de Pensii sa-mi ia in calcul si aceasta perioada si am dovedit prin adeverinta faptul ca am fost incadrat in grupa a II-a de munca, casa de pensii mi-a respins cererea avand ca motivare o interpretare eronata a Deciziei nr.87/1999 a Curtii Constitutionale, eliberand o noua decizie de pensionare in acest sens,si anume Decizia nr. 89882/21.05/2009.
Decizia 87/1999 invocata de catre casa de pensii, spune clar ca trebuie sa fie recunoscute aceste drepturi si acordate sporurile aferente atat celor care sunt inca incadrati in munca, cat si celor care au fost pensionati anterior intrarii in vigoare a Decretului-lege nr. 68/1990, dar au lucrat in aceste conditii (incadrati in grupa a II-a de munca) . Orice alta interpretare contravine principiului egalitatii inscris in art. 16 alin. (1) din Constitutie.
In opinia mea, atat timp cat eu am lucrat si am fost incadrat in aceasta grupa de munca,iar legea imi recunoaste acest lucru, consider ca fiind un abuz faptul ca nu mi se si acorda sporul pentru aceasta perioada.
Intrebarea mea este care este motivare IN DREPT in temeiul careia se poate cere recalcularea pensiei.Va rog sa ignorati faptul ca actiunea ar fi tardiv introdusa, totul ma intereseaza mai mult teoretic.
Cel mai recent răspuns: Bruta , utilizator 14:33, 7 Septembrie 2010
Daca incadrarea in grupa de munca nu s-a facut in baza ordinelor nr. 59/1969, 105/1976 şi 210/1977, atunci, in conformitate cu prevederile ORDIN Nr. 50 din 5 martie 1990, nu beneficiati de incadrare in grupa intrucat se refera doar pentru personalul din activitate la aparitia ord 50.
"3. Beneficiază de încadrarea în grupele I şi II de munca, potrivit celor menţionate, fără limitarea numărului, personalul care este în activitate: muncitori, ingineri, subingineri, maiştri, tehnicieni, personal de întreţinere şi reparaţii, controlori tehnici de calitate, precum şi alte categorii de personal care lucrează efectiv la locurile de munca şi activităţile prevăzute în anexele nr. 1 şi 2.

Ultima modificare: Marți, 7 Septembrie 2010
Bruta, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Grupa a ii a de munca bluejazz bluejazz Am obtinut de la societatea unde am lucrat adeverinta care atesta ca am lucrat in perioada 18.03.1969 – 01.06.1987 incadrat in grupa II a de munca.Am ... (vezi toată discuția)
Grupa a ii-a lipsa in decizia de pensie bcory bcory Buna seara, As dori sa aflu un sfat referitor la urmatoarea problema: dupa circa 2 luni si jumatate de asteptare, azi mama mea a primit decizia de pensionare ... (vezi toată discuția)
Drepturi pensie retroactiv - stagiu realizat in grupa i de munca mihaelasasu mihaelasasu Sunt pensionar din 1995 . In septembrie 2010 am, deschis actiune impotriva Casei de Pensii pentru recalcularea corecta a pensiei in conformitate cu Decizia ... (vezi toată discuția)