Forum Discuţii juridice Jurisprudenţă Neconstitutionalitate OUG 62/2010 privind limitarea ...
Discuție deschisă în Jurisprudenţă

Neconstitutionalitate OUG 62/2010 privind limitarea cuantumului despagubirilor

O respectuoasa intrebare catre colegii avocati: aveti informatii despre o eventuala ridicare pana in prezent a exceptiei de neconstitutionalitate a Art. 1 al. 1 si/sau a Art. 2 din OUG 62/2010?

Redau aici art. in cauza:
"Art. I. - Legea nr. 221/2009 privind condamnările cu caracter politic şi măsurile administrative asimilate acestora, pronunţate în perioada 6 martie 1945-22 decembrie 1989, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 396 din 11 iunie 2009, se modifică şi se completează după cum urmează:
1. La articolul 5 alineatul (1), litera a) se modifică şi va avea următorul cuprins:
"a) acordarea unor despăgubiri pentru prejudiciul moral suferit prin condamnare în cuantum de până la:
1. 10.000 de euro pentru persoana care a suferit condamnarea cu caracter politic în perioada 6 martie 1945-22 decembrie 1989 sau care a făcut obiectul unor măsuri administrative cu caracter politic;
2. 5.000 de euro pentru soţul/soţia şi descendenţii de gradul I;
3. 2.500 de euro pentru descendenţii de gradul al II-lea;". "

"Art. II. - Dispoziţiile Legii nr. 221/2009 privind condamnările cu caracter politic şi măsurile administrative asimilate acestora, pronunţate în perioada 6 martie 1945-22 decembrie 1989, astfel cum au fost modificate şi completate prin prezenta ordonanţă de urgenţă, se aplică proceselor şi cererilor pentru a căror soluţionare nu a fost pronunţată o hotărâre judecătorească definitivă până la data intrării în vigoare a prezentei ordonanţe de urgenţă. "

Multumesc anticipat pentru raspuns.
Cu stima,
Av. Niculescu-Gorpin

ps: Intrebarea se refera la demersuri ale justitiabililor, nu la actiunea Av.Poporului.
Multumesc.

Av. NICULESCU-GORPIN, Avocat
Am cautat pe site-ul CCR in "Lista de sedinte" si am vazut ca nici maine nu e trecuta OUG 62/2010. Se amana din nou? E jale!#-o
S-a judecat pe 5 octombrie. Gasiti dosarul pe lista de sedinte din 5. Asteptam hotararea...

Cu stima,
Av. Niculescu-Gorpin
Dosarul a avut termen pe 5 octombrie.
Pronuntarea s-a amanat pentru 14 octombrie.
Multumesc , abia acum inteleg. Deci s-a luat in discutie de CCR , dar nu s-a pronuntat.Uf! Am intrat pe site sa vad Dosarul , dar nu a fost posibil. Voi persista.Oare ce ne-am face, daca n-ati exista voi specialistii? Felicitari tuturor si indeosebi initiatorilor forumului , moderatorilor ! s.a.m.d.=D>
Galatiul si toata tara asteptam pronuntarea. Sper favorabila.