Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Despre extradare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Despre extradare

Buna ziua. Apelez la cunostintele si bunavointa dvs. spre a mi se oferi informatii cu privire la articole, lucrari, manuale, carti, tratate care se refera la institutia extradarii. Va rog sa postati titlul lucrarii, autorul, editura si anul.
In cazul articolelor, lucrarilor etc. in format electronic, va rog sa postati adresa de download.
Va multumesc!
RETCA, Ion Arestarea în procedura de extrădare in DREPTUL Volum 14 2003 nr.11 pag. 174-186

MOLDOVAN, Aurel Teodor DACHIN, Florina, CIOACÃ, Georgeta-Adriana,
Expulzarea, extrădarea şi readmisia în dreptul internaţional All Beck 2004

MITRA, Mariana , Extrădarea în legislaţia penală română Editura Academia de Poliţie Alexandru Ioan Cuza 2008

Legea nr. 296 din 7 iunie 2001 privind extradarea

FARCAª, Valentina, Acorduri privind asistenţa juridică, extrădarea şi readmisia Institutul Român de Studii Internaţionale Nicolae Titulescu 2003

CIUCÃ, Aurora Aspecte ale drepturilor omului referitoare la extrădare DREPTUL Volum 10 ,1999, Nr.10 , pag. 272

BOMBOS, Sever Gabriel Consideraţii privind competenţa de a hotărî extrădarea
TRIBUNA economica 1992 dec 4 numarul 49 pag. 19
adrian_t87, utilizator
ARTICOLE
1.Mihaela AGHENIŢEI, Extrădare. Competenţă, Revista de Drept Penal nr. 2/2002;
2.Virgil V. ANDRIEª, Ioana Cristina MORAR, Extrădarea activă competenţă, Revista Drept Penal nr.3/2003;
3.Vasile DRÃGHICI, Mariana MITRA– Importanţa şi necesitatea instituţiei extrădării în lupta împotriva criminalităţii internaţionale, Analele Universităţii Ovidius Constanţa, Seria Drept şi ªtiinţe Administrative, Vol. 1, Editura Ovidius University Press, Constanţa, 2004;
4.Aurel Teodor MOLDOVAN, Expulzarea, extrădarea si readmisia în dreptul internaţional, Editura ALL BECK, Bucureşti, 2004.
5.Ioana Cristina MORAR, „Extrădarea activă. Competenţă”, Revista Drept Penal nr.3/2003 (articol) – pag.80-84.
6 .Ioana Cristina MORAR, Buletinul Jurisprudenţei a Curţii de Apel Cluj. Culegere de practică judiciară, 2004 – Editura Lumina Lex, Bucureşti, 2005, pag.771-777;
7 .Ioana Cristina MORAR, Procedura de emitere a mandatului european de arestare reglementată în legislaţia romana, Buletinul Curţilor de Apel nr. 1 /2007;
8. Ion NEAGU, Unele consideraţii privind autoritatea de lucru judecat în materia extrădării, Revista Dreptul nr. 5/2003, pag. 100-115;
9.Liviu Narcis PIRVU, Rodica COSMA, Reglementarea unor măsuri preventive în vederea aplicării Convenţiei europene de extrădare şi a Statutului Curţii Penale Internaţionale, Revista Dreptul nr. 5/2005;
10.Ion RETCA, Procurori competenţi în procedura extrădării, Revista Dreptul nr. 10/2002, pag. 191-197;
CÃRŢI
1. Florin Răzvan RADU, Cooperare judiciară internaţională şi europeană în materie penală. Îndrumar pentru practicieni, Editura Wolters Kluwer, 2009;
2.Laura Codruţa KOVESI, Dana TITIAN, Daniela FRASIE, Arestarea preventivă. Aprecierea pericolului social concret pentru ordinea publică. Practica judiciara. Hotărâri CEDO, Editura Hamangiu, 2009;
3.Alexandru BOROI, Cooperarea judiciară internaţională în materie penală, Editura C.H. Beck, 2008.

ma poate ajuta cineva cu materiale sau online manual cooperare judiciara internationala?