Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 CAEN montaj hardtopuri pe autovehicule
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

CAEN montaj hardtopuri pe autovehicule

:)Ce cod credeti ca ar corespunde activitatii de montaj hardtopuri pe autovehicule ?
Hardtopurile sunt niste structuri care inchid partea din spate a unei camionete si montajul unui hardtop consta in prinderea a patru suruburi de caroseria masinii.
Intai, multumesc pentru raspunsuri.
Apoi, situatia sta cam asa: Societatea are in obiectul de activitate 5020 (Intretinerea si repararea autovehiculelor) si doreste sa efectueze montaj de hartdop. RAR-ul cere ca obiect de activitate 3420 (Productia de caroserii, remorci si semiremorci), altfel nu acorda autorizatie.:((

Iata ce contine 3420 \"Productia de caroserii, remorci si semiremorci\":
Aceasta clasa include:
- fabricarea de caroserii, inclusiv cabine pentru autovehicule;
- fabricarea de elemente de caroserie pentru toate tipurile de autovehicule si pentru remorci si semiremorci;
- fabricarea de remorci si semiremorci:
. tancuri pentru transportul lichidelor;
. remorci de tip caravana;
- fabricarea de containere destinate a fi utilizate pentru unul sau mai multe feluri de transport.
Aceasta clasa exclude:
- fabricarea de remorci si semiremorci, special destinate pentru utilizare în agricultura, vezi 29.32

Iata ce scrie la 50 \"Comert cu ridicata si cu amanuntul, întretinerea si repararea autovehiculelor si a motocicletelor; comert cu amanuntul al carburantilor pentru autovehicule\":
Aceasta diviziune include:
- toate activitatile (cu exceptia fabricarii si închirierii) legate de autovehicule si motociclete, inclusiv camioane
5020 întretinerea si repararea autovehiculelor
Aceasta clasa include:
- întretinerea si repararea autovehiculelor:
. reparatii mecanice;
. reparatii electrice;
. repararea sistemelor electronice de injectie;
. întretinerea uzuala;
. reparatii ale caroseriei;
. reparatii ale unor piese ale motorului;
. spalare, lustruire etc.;
. pulverizare si vopsire;
. repararea parbrizelor si a ferestrelor;
. repararea locurilor din autovehicule;
- repararea, ajustarea sau înlocuirea pneurilor si a tevii de esapament;
- tratamentul anti-rugina;
- remorcarea;
- instalarea de piese si accesorii care nu fac parte din procesul de fabricatie;
- asistenta pe sosele.
Aceasta clasa exclude:
- resaparea si reconditionarea pneurilor, vezi 25.12 503 Comert cu piese si accesorii pentru autovehicule

Si atunci va intreb ce parere aveti, unde ma incadrez ?
Si, ca sa fie mai complicat , s-a schimbat si codul CAEN. Ma gandesc sa ma incadrez direct intr-o activitate noua, fara sa mai fac trecerea (cum a incercat Praetore). Dar pentru aceasta ar fi nevoie de explicatii ale noului CAEN. Apropo, daca intrati pe \"INSSE\", la \"curs CAEN Rev 2\" veti gasi promisiunea ca putem achizitiona mult doritele explicatii de la ei.:)