Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor Am nevoie de un contabil pentru o firma noua.
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

Am nevoie de un contabil pentru o firma noua.

Buna ziua,

Am infiintat de curand o societate comerciala si este prima data cand fac acest lucru. Ce ma sfatuiti sa fac, sa merg la o firma care se ocupa de contabilitate sau sa imi caut un contabil care sa se ocupe de actele contabile. Mentionez ca am mers la o firma de acest gen si mi-au cerut 480ron pentru contabilitate si inca 280ron in cazul in care am 1-4 angajati. Mi-au zis ca se ocupa de tot in cazul acesta, contracte de munca si toate cele. Fiind prima data cand intru in contact cu asa ceva, nu prea am idee ce si sum. Pierd mai mult daca ma ocup eu cu un contabil de asa ceva? Renteaza sa externalizez acest serviciu?

Va multumesc
Departe intentia de a va jigni,nu v-am masurat competenta profesionala,dar eu desi practic aceasta meserie de 20 ani,nu prea inteleg disponibilitatea unui contabil in situatia in care are si un loc de munca cu norma intreaga si stabil asa cum a-ti afirmat.In cele 8 ore de lucru nu cred ca ne putem concentra pe problemele clientilor nostri particulari.Aceasta era nedumerirea mea,iar cu practicarea meseriei de placere.......Eu o sa ma retrag din acest subiect,mi-a lasat un gust amar pentru ca nu am vazut nici un fel de solidaritate cu privire la Hotararea CECCAR de a respecta preturile minime recomandate.
simonaoprica a scris:

Departe intentia de a va jigni,nu v-am masurat competenta profesionala,dar eu desi practic aceasta meserie de 20 ani,nu prea inteleg disponibilitatea unui contabil in situatia in care are si un loc de munca cu norma intreaga si stabil asa cum a-ti afirmat.In cele 8 ore de lucru nu cred ca ne putem concentra pe problemele clientilor nostri particulari.Aceasta era nedumerirea mea,iar cu practicarea meseriei de placere.......Eu o sa ma retrag din acest subiect,mi-a lasat un gust amar pentru ca nu am vazut nici un fel de solidaritate cu privire la Hotararea CECCAR de a respecta preturile minime recomandate.

Hotararea aia este ilegala pentru ca introduce notiunea de pret minim .
Pretul il face piata cu ajutorul mecanismului numit cerere si oferta .
@romania inedit:
Intadevar legile economice de baza zic ca pretul este facut de cerere versus oferta, dar, daca este ilegal un pret minim/recomandat, de ce in alte state se accepta si practica aceasta notiune de pret minim/maxim/recomandat? Ati citit cumva hotararea ca sa vedeti care sunt tarifele? Eu zic ca tarifele sunt mai mult decat rezonabile, nu chiar 50 de lei, dar daca stati putin si raportati la tipul si felul lucrarilor contabile pt care se recomanda sunt mai mult decat rezonabile.
Si ca sa va contraargumentez la o afirmatie de d-voastra, tot din topicul asta ca un expert contabil nu face sau nu este obligat sa faca optimizare fiscala, tin sa va contrazic, un expert contabil profesionist, pt ca din pacate printre noi sunt si unii care nu se pot numi asa, este obligat prin natura profesiei si calitatea serviciilor pe care le ofera sa faca si optimizare fiscala. Clientii care aduc bani cu adevarat asta si cauta in primul rand (si ma refere la optimizare fiscala in adevaratul sens al cuvantului, nu la portite de a eluda legea), dar intradevar acestia nu platesc tarife de 50 de lei...:)
Cu respect,
O noapte buna!
Andreea Voicila, Contabil
Eu va propun ca din respect fata de profesia noastra si pentru a nu deveni mai ridicoli decat suntem deja sa nu mai vehiculam pe forum tarife atata timp cat nu este piata aici si nici nu suntem cu totii de acord cu aceste tarife.
Discutia devine tiganeala ieftina...
Magda Staicu a scris:

.ceea ce conteaza este profesionalismul persoanei si cat de rezistenta este acea persoana la compromisul care se poate sa apara dintr-un raport calitate /cantitate

Un expert profesionist asi respecta meseria si nu face treaba de mantuiala. Asa ca un serviciu de calitate trebuie platit. In Italia pentru intocmirea unui contract de munca un contabil incaseaza 30 de euro. Asa ca pentru 50 de roni nu merita sa ne prostituam profesia.