Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale CMR-ul este obligatoriu pentru transportul de marfa ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

CMR-ul este obligatoriu pentru transportul de marfa intre tarile UE

Daca trimit o marfa din Romania in Italia , avand ca document insotitor un aviz ,mai am nevoie si de CMR?
Cum pot face dovada efectuarii transportului daca nu emit CMR?

CMR -ul nu are nici o legatura cu documentatia fiscala a marfii.Indica partile din contract ptr. a puta stabili eventuala responsabilitate a unei parti (de obicei a carausului) si a limita aceasta responsabilitate asa cum prevede Conventia de la Geneva din contract in caz de daune, avarii, furt al marfii s.a.m.d.
Buna ziua,

Este obligatoriu sa fie mentionat numele destinatarului pe CMR si faptul ca se livreaza la un punct de lucru al acestuia?
Sau este suficient sa fie mentionata doar adresa de livrare(unde este inregistrat punctul de lucru al destinatarului) in conditiile in care CMR-ul este insotit de o nota de livrare pe care este mentionat clar adresa de facturare, adresa de livrare(fara mentiunea punct de lucru) si toate datele referitoare la bunurile transportate?
Multumesc
trebuie mentionata adresa de destinatie a marfii (locul real unde ajunge marfa).Orice indicatie suplementara este binevenita intrucit clarifica anumite anomalii in caz de probleme (furt, avarie, pierdere marfa, samd)