Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand poate beneficia de pensie un barbat in varsta de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand poate beneficia de pensie un barbat in varsta de 57 ani?

Un vecin imi spui ca "sunt un om care din 2003 sunt pensionar pe caz de boala gr. II de invaliditate. Am o vechime in campul munca 32 de ani. Am contribuit 35 de ani la cotizatie Am varsta de 57 ani. Am in grupa 6 ani la 25 de ani lucrat".
Cand iese la pensia?
Pentru pensionare,trebuiesc indeplinite doua conditii de baza:varsta si stagiu.Asadar precizati:Ziua,luna,anul nasteii,total stagiu de cotizare realizat,numarul anilor intregi lucrati in grupe superioare de munca si incadrarea acestora(grupa I-a sau a II-a).Elementele pe care le-ati postat,sunt prea amestecate:32 de ani in campul muncii;35 de ani cotizatie;6 ani de grupa ?(care)la 25 de ani lucrati.Precizati date si elemente certe,de genul celor precizate de mine mai sus.O zi buna.
Oricum, vecinul dvs. va trece de la pensie de invaliditate numai la pensie pentru limita de varsta (deci sunt excluse categoriile de pensie anticipate). Varsta standard de pensionare este de 65 de ani. In functie de numarul de ani lucrati in grupa, aceasta varsta se reduce.

Intrebati-l pe vecin si reveniti cu urmatoarele date:
-in ce grupa a lucrat, in grupa I de munca sau in grupa II de munca;
-numarul de ani lucrat in grupa de munca.
Este acuma la spital si revin sambata care cine. Va multumesc
Revin cu datele precisate:
Casa Territorial de pensie decizie 1.10.2009:
Grupa I = 0
Grupa a II a= 24 ani/7luni /9zile, la data de 1/10/2009 (decizie privind recalcularea pensia de invaliditate N22)
stagiul de cotizare la aceeas data (1/10/2009) 35 ani
calcul facut in 7/04/2008 (decizia privind acordare pensia):
in gr II 24 ani, 7 luni /9 zile
conditie normale 2 ani, 5 luni, 3 zile
stagiu asimilat 1 ani, 4 luni 24 zile
alte drepturi 16 zile
stagiu aferent gr I si II 6 ani
stagiu potential 6 luni 8 zile
data de inscriere la pensie 17/09/2003
punctuajul: 27.66835, mediu 0.79052, cvaloarea punctului de pensie 581,30

Va multumesc anticipate
Limita de varsta la 59 ani si 6 luni.Reducere de 5 ani 6 luni din 65, pentru 24 ani in grupa II-a de munca.Punctajul mediu anual din decizia datata 01/10/2009(aflat in plata pe cuponul de pensie) ar trebui sa fie de 0,83338,iar pensia de 611 lei incepand cu luna octombrie 2009(pentru care rog comfirmare sau infirmare)in urma aplicariiO.U.G.100/2008.O seara buna.