Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general contabilitate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

contabilitate

Buna ziua , va rog frumos daca poate cineva sa-mi spuna cum se inregistreaza o chitanta fara factura , exemplu chitanta emisa de Asirom ,asigurare fara factura , pentru ca programul meu de contabilitate imi spune ca nu este valida inregistrarea 635-5311, Multumesc
Gabrielle_Mon...are dreptate: se inregistreaza pe 471, chiar daca nu se refera la exercitiul viitor.
Sa zicem ca ne aflam in data de 01.07.2010 si achitam asigurarea pentru perioada 01.07-30.09.2010; la data de 01.07.2010, avem o cheltuiala in avans pentru lunile iulie, aug si septembrie, deci: 471 = 401 Asirom (sau, direct la 5311).
La finalul fiecarei luni, se descarca 1/3 din cheltuiala 613 = 471.
Succes!
sunt de acord cu inregistrarea cheltuielii in avans, atata timp cat polita de asigurare nu se plateste lunar.