Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Care este salariul minim pe economie? 500 sau 540sau ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Care este salariul minim pe economie? 500 sau 540sau 570 sau media data de Ins.Nat.de Statistica?

Probleme care incep sa ne framante in urma discutiei cu organe de control de la ITM: salariul minim trebie sa fie cel stabilit de contractele de munca la nivel de ramura - OBLIGATORIU indiferent ca esti afiliat sau nu vre-unei asociatii patronale sau ca exista sindicat si acesta este afiliat vre-unei confederatii sindicale - pentru toate codurile CAEN pentru care se precizeaza.
Daca codul CAEN nu apare in niciun Contract Colectv la nivel de ramura atunci salariul minim este 500 lei. (pentru nerespectarea salariului minim amenda este intre 1.000 si 2.000 lei, dar se pune intrebarea care salariu minim, cel al guvernului sau celalat)

Care este salariul minim pe economie: cel stabilit de Guvern (500 lei) sau cel stabilit de contractele colective la nivel de ramura, acesta fiind in general mai mare de 500 lei?. De ex. la comert salariu minim este 540 lei. La alte ramuri, salariu coincide cu cel dat de guvern, 500 lei.

In chimie, petrochimie, petrol "(2) Castigul salarial mediu brut in societatile cuprinse in Anexa nr. 1 si in cele cu codurile CAEN 296, 297, 30, 31, 32, 33, 72, nu va fi mai mic decat castigul salarial mediu brut pe economie publicat in Buletinul Statistic al I.N.S.S.E."

Ce facem, modificam salariile minime sau nu? Pe la ITM la preluare contracte este liniste, dar cei de la control isi freaca mainile ca la un semnal de la centru sa se arunce pe bietele firme sa le jumuleasca.
Indiferent daca are sau nu CCM incheiat la nivel de unitate sau de ramura, indiferent daca salariatii sunt sau nu afiliati la o organizatie sindicala, CCMN isi produce efecte fata de toti salariatii din tara, iar angajatorii sunt obligati sa-l respecte.
Buna ziua! Am rugamintea sa-mi spuneti care este salariul minim pentru un angajat cu studii superioare.
io_stanciu a scris:

Buna ziua! Am rugamintea sa-mi spuneti care este salariul minim pentru un angajat cu studii superioare.

Daca citeai mai sus vedeai ce a scris Lory
"2. studii superioare de scurta durata = 1,5;
d) personal incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este cea de studii
superioare = 2.
(2) Coeficientii de salarizare de la alin. 1 se aplica la salariul minim negociat pe unitate
Imi puteti spune daca avand o functie manageriala (ce implica studii superioare) intr-o societate condusa de mine, imi pot pune un salariu minim de 500 ron...Multumesc.
lory10 a scris:

Daca vorbim de salariul minim pe economie, e 500 lei conform contractului colectiv de munca unic la nivel national.
Daca exista contract colectiv si la nivel de ramura, salariul minim pe ramura respectiva e cel stabilit in acel contract.
Trebuie sa tii cont si de:
ART.40. - (1) Se stabilesc urmatorii coeficienti minimi de ierarhizare, pentru urmatoarele
categorii de salariati:
Page 10
a) muncitori:
1. necalificati = 1,
2. calificati = 1,2;
b) personal administrativ incadrat in functii pentru care conditia de pregatire este:
1. liceala = 1,2
2. postliceala = 1,25;
c) personal de specialitate incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este:
1. scoala de maistri = 1,3;
2. studii superioare de scurta durata = 1,5;
d) personal incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este cea de studii
superioare = 2.
(2) Coeficientii de salarizare de la alin. 1 se aplica la salariul minim negociat pe unitate

A se vedea si indicii corespunzatori fiecarei meserii din C..O.R.